| Claudelu_6992 a întrebat:

Trebuie sa am buletinul in permanenta cu mine? Intr-o seara eram la vreo 25 de metri de casa si politia mi-a cerut buletinul, nu l-am avut si m-a trecut pe agenda. Deci pot lua amenda si daca da cat?

Răspuns Câştigător
| NimeniNuiPerfect a răspuns:

Am trait in ferentari...laughing) deci,nu aveam buletinul cu mine,si foarte des eram oprit, si pe mine ma treceau pe agenda, dar avand mai mult ''tupeu'' am intrebat dc ma trece pe agenda, si mi-a raspuns simplu: un simplu control de rutina, iti iau datele, sa am o dovada k nu am frecat menta aiurea pe traseu...deci,ei cand se duc la sectie cu agendele, trec datele celor controlati, intr-un raport, deci nu e vba de nicio amenda, stai linistit! bafta men!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine sa il ai ca sunt cazuri in care iti trebuie si cand nu il porti te bati in cap singur.

| Minks a răspuns:

Ideea e ca ar trebui sa il ai la tine. E doar o verificare de rutina, in general. Daca n-ai facut nimic, nu ai de ce sa te temi, datele se verifica prin statie, daca sunt corecte e in regula, daca nu, e posibil sa fi retinut, dar nu e cazul in situatia de fata. E posibil sa iti iei si amenda daca respectivul politist e neam prost si intocmeste procesul verbal de constatare la sectie. Chestiile astea se practicau la iesirea din comunism, in perioada de tranzitie, nu stiu daca se mai practica si acum.

| onasis1961 a răspuns:

Cartea de identitate este obligatoriu s-o porţi la tine permanent! Ce date au trecut în carneţel, ce le-ai spus tu? Sau a fost echipaj şi au putut să te identifice de pe calculator? Dacă nu au avut posibilitatea identificării, nu vei primii amendă, pentru că puteai să dai datele altei persoane.Dar să nu mai ai probleme pe viitor fă-ţi o copie după actul de identitate s-o ai permanent la tine! Să fii iubit la maxim!

| trolololo a răspuns:

Pentru amenda se face un proces verbal, altfel nu poate sa îți dea amenda.

| Seby80 a răspuns:

Cand este vorba de vreo amenda se specifica motivul, am patit si eu, am intrebat si mi-a zis:,, Control de rutina''.

| KnowEverything a răspuns:

NU, nu o sa patesti nimic. Daca nu te-ai batut intr-o discoteca sau nu ai trecut zebra pe rosu nu o sa patesti nimic big grin. Stai linistit daca stii ca esti curatwinking

| WhiteMoth a răspuns:

Daca nu ai incalcat nici o lege nu iei nici o amenda. Si daca ai fi facut ceva, nu cred ca luai amenda mai mare daca nu aveai buletinul la tine (sau orice act de identitate).

| floryn05 a răspuns:

Da daca tea trecut pe agenda osati trimeata amenda vobesc serios.tio spun din propria experienta