| Alverto a întrebat:

Trebuie sa fii major pentru a apela numărul de urgență 112? Că altfel nu te ia nimeni în serios dacă suni? Aș vrea să reclam doi smardoi care comit deranjarea liniștii publice (prin larma și volumul muzicii la maxim in locuri publice) când va veni poliția le va da o avertizare și atât, nu?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Din pacate ai dreptate. Nu am incredere in politie ca actioneaza dur cu cei care trebuie, urmarind abuzurile din ultima vreme parca incep sa cred ca ii abuzeaza pe cei sarmani si ii ocroteste pe aia care au clanuri.

11 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Cred ca asta nu-i urgenta ca sa suni la 112 si cred ca iti vei lua amenda.

| Alverto explică (pentru Apokales):

Vezi ce scrie in legea nr. 61/1991

| Apokales a răspuns (pentru Alverto):

Am observat in mare si tot nu vad ce vrei sa spui cu asta, ai voie sa suni la urgente pentru deranjarea linistii publice, in cazul tau? Sau nu ar fi mai bine sa suni la locala?

| Alverto explică (pentru Apokales):

Aaaa, nu m-am referit că e vorba despre poliția locală sau cea Română, da, greșeala mea, era vorba despre poliția locală

| Apokales a răspuns (pentru Alverto):

Nu stiu ce sa zic, cred ca scapa cu avertisment, cred.

| Alverto explică (pentru Apokales):

Am citit legea și amendă e între 2000 și 3000 lei, dar am decis sa nu mai fac nimic că știu că v-or ajunge pe șantier și își v-or rupe spatele ori v-or ajunge cei care fura telefoane prin autobuz (timpul le rezolvă pe toate)

| Apokales a răspuns (pentru Alverto):

Din pacate ai dreptate. Nu am incredere in politie ca actioneaza dur cu cei care trebuie, urmarind abuzurile din ultima vreme parca incep sa cred ca ii abuzeaza pe cei sarmani si ii ocroteste pe aia care au clanuri.

| Eugen80 a răspuns:

Nu conteaza varsta, ai dreptul sa apelezi 112 daca este o situatie grava.
Zgomotul NU este o situatie grava si trebuie sa suni la politia locala, nu la 112.
De obicei numerele de telefon de la locala ar trebui sa le ai afisate la scara blocului sau la primarie.

| Zorn a răspuns:

Mai degraba suni la numarul politiei locale decat sa suni la 112. Lucrul asta nu reprezinta o urgenta. Si la 112 poate apela oricine, indiferent de varsta, atat timp cat are o urgenta reala.

| RavenNymph a răspuns:

Mai bine încerci să discuți cu ei sau afli numărul de la poliția locală. În situația în care ne aflăm mai bine lăsăm numarul 112 pentru urgențe reale, victime ale acestui virus. Dacă însă nu reușești să rezolvi altfel, da, poți suna la 112 indiferent de vârstă.

| Alverto explică (pentru RavenNymph):

Pai nu poți discuta cu ei deaorece vin dintr-o familie săracă și de romi agresivi

| 09Ioana09 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa fi major. Am avut si eu o problemă cu muzica extrem de tare intr o noapte. Am sunat la poliție si au luat o amendă