| Aldutssss31 a întrebat:

Unde ma pot angaja in timpul sarcinii? Sunt deja in 4 luni si ceva, am sunat in peste 15 locuri dar toti au spus ca nu accepta gravide. Daca nu am niciun venit pot beneficia de vreun ajutor financiar din partea statului?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia mai intîi sa te angajezi si dupăî puteai face copil erai asigurata, dar asa tu ai luat o cu sfîrsitul ai ramas insarcinata si nu ai servici, sotul tau trebuie sa te ajute financiar ca doar el te a lasat insarcinată nu prea ai solutii.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni, caci ar insemna sa te angajeze strict ca sa intri tu in concediu de doi ani, de la ei. Din pacate, poti beneficia doar de infimul ajutor social. Nu prea ai avut o strategie buna, mi se pare.

| Legion7X a răspuns:

Pe tine nu te ajută părinții tăi? sau dacă muncește el or câștigă mai bine. unii pe aici îți dau sfaturi. Că ai făcut bine că ai ales să stai cu chirie. Dar, măcar nu rupe legătura cu părinții.

Situația ta poate nu este egală situația lui X sau Y. Chiar dacă stă cu chirie. Binele personal trebuie făcut, calculat, gândit fară pripă. lipsurile nu le știe nimeni.

Ajutorul unor părinții DA contează mai ales ca fată când te împotmolești sau cine știe ce se produce între tine și soțul tău. Poate Te mai ajută cu copilul, sau una alta până ieși la liman sau altă problemă. Evident dacă ești bine cu ei sau dacă te pot ajuta cumva. Dacă nu te pot ajuta, și nu se poate, aia este. măcar ai încercat și te convingi singură de niște lucruri.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Daca țin minte bine de la sorumea, in primele 6 luni sau chiar 2 ani ai copilului, primea o sumă de bani din partea statului (pe lângă alocație, bla bla și cred că era o sumă de peste 1000 de lei), dar lucra cumnata-miu (poate are vreo legătură).

| Catrice a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Pai are ca și-o luat el concediu maternal în locul ei.

Răspuns utilizator avertizat