| viviana28 a întrebat:

Unde se găsesc informaţii despre o anumită persoană, referitoare la data naşterii, loc, nume părinţi, dacă i se cunoaşte doar numele? Se pot accesa aceste informaţii de către oricine?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Informatii se gasesc la Starea civila de la primaria locului nasterii, la SPCLEP de la domiciliu, la DEP (daca si-a facut o carte de identitate) si la scoala pe care o urmeaza/a urmat-o.
Aceste baze de date nu sunt publice si se dau informatii doar la anumite organe si la persoane fizice, dar numai in cazuri si cu motive intemeiate.

| Zenithf a răspuns (pentru Ioandelasal):

Adica, de exemplu i-ai dat un imprumut, si aveti acte facute la notar cu acel imprumut, atunci poti sa sustii ca el/ea nu ti-a inapoiat datoria si poti sa obtii unele date, cum ar fi adresa la care sta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zenithf):

Daca ai facut un contract de imprumut la notar in contract se trec toate datele personale, respectiv nume si prenume, CNP, domiciliul complet, seria si nr. actului de identitate.

| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu daca chiar de oricine.Incearca la Politie la Evidenta Populatiei.

Răspuns utilizator avertizat
| Kissofdeathme a răspuns:

Mda... daca ai cunostintele necesare incearca sa hack-uiesti baza de date a politiei locale... daca e asa..sau tintesti mai sus daca e cazlhee hee

| viviana28 explică:

Precizez că persoana în cauză este un minor, care nu a împlinit vârsta de 14 ani şi a fost găsit pe stradă, fără a i se cunoaşte altceva decât numele.