| accountXaccount a întrebat:

URGENT! In cazul in care o persoana avea imprumut la o banca, persoana respectiva decedand ulterior, imprumutul fiind acoperit de o asigurare de viata, banii platiti pana in momentul decesului vor fi restituiti familiei sau singurul lucru pe care il face asigurarea e sa plateasca ce a ramas de achitat.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in momentul in care iti faci credit se face automat si o asigurare de viata care plateste creditul ramas si atat

oricum scrie in contractul de creditare mai exact ce acopera asigurarea

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banii platiti nu se restituie, asigurarea va acoperi doar ce a mai ramas de platit.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Banii plătiţi până în momentul decesului NU vor fi restituiţi familiei!
Iar Asigurarea va acoperi suma rămasă de plătit.

Toate cele bune.