| anonim_4396 a întrebat:

Va rog REPEDE! Doresc sa ma angajez cu 16 ani si stiu ca cumva poti lucra doar 30 de ore pe saptamana, dar asta te impiedica de la a avea doua joburi? Exista restrictii si pe partea asta? Impreuna joburile ar depasi 30 de ore, dar unul cate unul nu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, republicat în 2011, citez:
"ART.112.(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână."
"ART.124. Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară."
Fata de prevederile citate rezulta ca, daca depasesti 30 de ore saptamanal, nu te poti angaja in 2 locuri.
Te-ai putea angaja in 2 locuri daca nu se depasesti timpul de munca prevazut.

| Yla_Alina_1996 a răspuns:

Ai 16 ani vechime? In ce domeniu ai vrea sa lucrezi?