| Elena_Bianca_1996 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati putin.Am de facut un contract de munca dar nu stiu ce persoana juridica sa pun. Vreau de exemplu sa ma angajez ca asistent de farmacie.Cine ma angajeaza? cine este persoana juridica, mai multe detalii cum as putea sa fac acest contract de munca thinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca este o tema, ca altfel CIM il face firma, tu doar il accepti si il semnezi.
In cazul concret angajator este firma care detine farmacia, de ex. poti sa-i spui SC Medicamentul SRL.
Gasesti o gramada de modele de CIM pe internet, s-ar putea sa fie chiar si pentru farmacist.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Contractul nu il faci tu ci firma angajatoare.La persoana juridica se trece cel care te angajeaza.Nu tu il treci pe el.La angajare citesti conditiile contractului si daca corespunde, il semnezi.

| pietrean a răspuns (pentru darrio2007):

Buna dimineata!
Oare acesta sa fie nivelul de cultura, al unui absolvent de liceu(presupun), de 18 ani?
Este o intrebare retorica, dar care m-a indispus de dimineata!

| cristimihailov a răspuns:

Ai trecut bac-ul?

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Persoana juridică este firma angajatoare, tu eşti persoana fizică care te angajezi. Dă-i pe google de model de contract de muncă, sigur găseşti.

| Elena_Bianca_1996 explică:

Hei! Era o tema pentru economie, nu un contract adevarat de munca, nu m-ati inteles