NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Vă rog să urmăriţi cu atenţie o conferinţă de presă cu Klaus Iohannis din 6 noiembrie 2014 şi să vă spuneţi părerea. Cum vi se pare viziunea lui?
http://youtu.be/Klb6qGB7j_o
Mai poate afirma cineva fără ipocrizie că acest om - care se exprimă coerent, clar şi, iată, se pare că pe lângă demnitate are şi carismă - nu ar vorbi bine româneşte, ar fi mut sau că nu ar face faţă oricăror dezbateri politice?

155 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Susţinătorii lui Ponta. =)))
http://youtu.be/gJd4BhfRZM4

NOname
| NOname explică:

"În România lucrului bine făcut, vom absolvi școala de integrare europeană și vom deveni un stat matur, puternic și respectat în UE." - Klaus Iohannis.

https://www.facebook.com/......153427605/

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Astăzi, Curtea Constituțională a validat mandatul meu de Președinte al României. Mulțumesc tuturor românilor care au votat pe 2 și 16 noiembrie și în mod deosebit celor care m-au votat pe mine. A fost un vot foarte puternic, vă asigur pe toți că l-am înțeles. Vreau să remarc că acum, după 25 de ani de la Revoluția română, se încheie o etapă. Iată că românii, prin votul lor, au spus foarte clar: stop și de la capăt. Viziunea mea s-a împletit fericit cu așteptările românilor. Privesc cu toată răspunderea drumul greu care ne așteaptă la capătul căruia se află România puternică și prosperă. Vă spun tuturor că da, se poate! Se poate construi o Românie puternică și prosperă, o Românie a lucrului bine făcut, în timp și pas cu pas."

https://www.facebook.com/......4206751833

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......asa-cum-a/

NOname
| NOname explică:

Http://www.ziare.com/......ia-1334345

NOname
| NOname explică:

"După aproape două săptămâni de la votul istoric din 16 noiembrie, astfel de imagini îmi trezesc sentimente contradictorii. Pe de o parte, sunt și astăzi mișcat de uimitorul val al schimbării la care românii din Diaspora au contribuit din plin. Pe de altă parte, sunt revoltat că cei care i-au împiedicat pe români să-și exercite un drept fundamental sunt încă în funcții. De asemenea, aștept cu maxim interes ca Parchetul Curții Supreme să-și respecte obligațiile constituționale de a apăra drepturile și libertățile cetățenilor și, în consecință, aștept cât mai curând rezultatul investigației privind împiedicarea exercitării drepturilor electorale de către românii din Diaspora.
România normală nu este doar despre viitor, ci și despre trecut, despre cum cei care au încercat să abată societatea noastră pe drumuri atât de greșite sunt trași la răspundere!"

https://www.facebook.com/......0832939837

"Filmul ce documenteaza atmosfera votului din diaspora si cugetarile romanilor ce au asteptat cu stoicism sa-si exercite dreptul la vot in cadrul alegerilor prezidentiale din 2014. "

http://youtu.be/lHCUPTwz238

NOname
| NOname explică:

"Mesaj cu ocazia Zilei Constituției - 8 decembrie 2014.

Adoptarea în urmă cu 23 de ani a primei Constituții a României după căderea regimului comunist reprezintă un moment fundamental în procesul de consolidare democratică a țării noastre. Astăzi putem spune că avem o Constituție care a trecut deja testul timpului. Integrarea europeană a impus anumite ajustări, însă au existat și modificări care nu s-au dovedit cele mai fericite, după cum există și texte care au permis interpretări forțate, dincolo de spiritul actului fundamental. Tocmai de aceea, procesul de revizuire a Constituției, de modernizare și clarificare trebuie desăvârșit în perioada următoare, iar modificările vor avea rolul de a o face mai puternică, de a construi un edificiu statal mai eficient, de a întări statul de drept, dar și libertățile cetățenești."

https://www.facebook.com/......7112436209

https://www.facebook.com/......609088426/

NOname
| NOname explică:

"Tatiana Niculescu Bran va fi purtătorul meu de cuvânt ca Președinte al României, începând cu data de 21 decembrie. Lista integrală a echipei care mă va însoți la Cotroceni va fi dată publicității săptămâna viitoare."

https://www.facebook.com/......4982414422

Pare o alegere inspirată.

http://www.hotnews.ro/......hannis.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tatiana_Niculescu_Bran

Despre cărți și film ("După dealuri"):

- http://youtu.be/IzJec1LC5yU
- http://youtu.be/GVYdGr41Pzw
- http://youtu.be/cJHdkIks4uk

- http://www.imdb.com/title/tt2258281/
- http://youtu.be/QVQdeIyCB68

| Andrei7520152 a răspuns:

Poate un fost samsar de copii nu e tocmai potrivit pentru presedintie, ca sa nu mai zic de lipsa lui de experienta dincolo de politica locala sibiana. Acest domn, oricat de carismatic ar fi, si-a luat un apartament in plus in 1999 din leafa de inspector scolar, dupa care mai ia inca un imobil in doar doi ani. In 2001 avea sa recunoasca ca a fost intermediar intr-o tranzactie (ilegala) cu copii intre o familiar din Romania si o alta familia canadiana, de pe urma careia a primit valuta si cadouri. Parerea mea personala e ca nu dai peste o asemenea afecere decat daca ai legaturi importante, deci o serie de tranzactii asemenatoare in spate. In fine, vezi acest interviu daca te intereseaza - https://www.youtube.com/watch?v=HE47r-QXWvE

apropo - nu votez. ba chiar vreau sa-mi iau ramas bun din tara cat mai repede cu putinta. ca asa zisa clasa politica doar imi provoaca senzatii de voma

Aceasi senzatie primesc cand citesc pe facebook scuze de genul 'pai si ce, toti faceau trafic pe atunci!' 'in canada nu exista trafic de organe' 'acei copii au o viata mai buna!', etc. Oricine stie cate ceva despre traficul uman de copii stie pana unde se poate ajunge, si ca asemenea scuze nu sunt valide. Dupa mine, irationalul are trei supape - religia, politica si fotbalul.

Si inca o data, pentru a nu da intelegerea gresita, eu NU VOTEZ cu actorii astia de doi bani, ca n-am cu cine. doar mi-am oferit parerea

| NOname explică (pentru Andrei7520152):

Îmi pare rău, dar ai o părere bazată pe speculaţiile unora, de care te-ai lăsat influenţat.

http://www.tpu.ro/......-sa-votez/

Plus, chiar ieri Iohannis a dezminţit toate aceste acuzaţii şi a afirmat că la momentul oportun va demonstra că a fost o adopţie normală şi că cei înfiaţi - acum deja adulţi - sunt bine, sănătoşi, la casele lor.

A, uite că am găsit şi declaraţia: http://www.b1.ro/......95491.html

Iar la ce alternativă avem - Victor Ponta şi PSD -, chiar îmi pare rău că ai decis să nu lupţi pentru viitorul tău şi să nu ieşi la vot.

| Inferno a răspuns:

Imi place cum gandesti. Competentele lui Iohannis sunt incontestabile.
Sa speram insa ca romanii vor fi suficient de inteligenti incat sa analizeze ideile acestuia, nu accentul sau alte aspecte irelevante.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Demagog. Scrasneste din dinti de parca vrea sa muste din mine.

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ham! : ))

Demagogul e mai degrabă Ponta. El vorbeşte mult şi prost şi minte cum respiră, din dorinţa de a impresiona.
Dar, mă rog, tu mereu ai fost un Gică Contra.
Din fericire, unii mai ştiu să şi aprecieze un om care merită apreciat şi să îl susţină, în loc să-l (şi să se) saboteze.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Si Ponta e demagog, mare demagog chiar. Ponta cand vorbeste am impresia ca ma ia la misto.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mi se pare extrem de interesant atunci de ce Iohannis n-a acceptat macar dezbaterile la cele doua posturi care-i sunt favorabile, b1 si realitatea. Mi se pare putin stupid sa aud ca nu-i convine sa-i faca Ponta programul.

Nu prea am inteles cum i-a facut Ponta programul asta? Ponta dirijeaza b1tv si realitatea? Ce ciudat. Parca-l injura de dimineata pana seara. Ce filotimi au fost asa brusc sa faca ce le zice Ponta.

Hai sa recunoastem ca Iohannis se crede intr-atat de interesant incat vrea sa aiba confruntari la universitate ca e nu stiu ce aniversare. E de-o ipocrizie si de un snobism ireal, nu noi suntem ipocriti.

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Iohannis nu este marioneta lui Ponta (şi a nimănui) şi Ponta nu e în măsură să-i pună condiţii (doar ca să speculeze apoi că Iohannis fuge de confruntare). Locul, ziua şi ora dezbaterilor publice se stabilesc de comun acord, în prealabil.

Dar nu mă miră că noţiunea de demnitate şi verticalitate te depăşeşte.
Rămâi la Ponta, PSD, şi Antena 3!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Ma faci sa rad, adica Iohannis n-ar trebui sa accepte oferta a 4 televiziuni de stiri, da Ponta ar trebui sa accepte "de comun acord" oferta impusa de Iohannis. Hahaha, esti chiar amuzanta. Tie ce iti iese din propaganda asidua pe care o faci? Ca Iohannis nu iese presedinte stai linistita. Te agiti vad extrem de mult si intreb asa si eu daca-ti iese ceva. La studentii de la ASE scosi sa voteze cu Iohannis macar le-a iesit cica vreo 50 de lei.

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

AlexanderAdrian, nu-mi vorbi de propagandă, te rog, când tu o faci de ani de zile şi încă extrem de mizerabil şi agresiv!
http://bit.ly/1uUVGV9

Înţeleg că pentru tine este un lucru surprinzător şi de neînţeles, dar există şi oameni care nu se vând, care nu fac parte din partide şi găşti de baroni şi nici nu se lasă spălaţi pe creier de românii-tv şi antene, ci gândesc singuri pentru ei şi susţin ceea ce îi avantajează, pentru viitorul său şi binele comun.

| AndreiGabi a răspuns (pentru NOname):

Eu nu mai cred in nimeni din clasa politica... Dar, pe langa Ponta, Iohannis este mult peste si merita votul meu. In el nu au avut cu ce sa arunce in afara de cele 6 case, in timp ce Ponta are 7, cu "fals" in declaratia de avere, dovada a metodelor cu care si-a facut campania, numai si numai prin minciuni. Argumente impotriva lui sunt multe... Sper ca tara sa nu comita greseala din primul tur. Dar nu m-ar mira, prin orase se scanda "jos Ponta" si la tv s-a dat decat imnul, nu s-a facut nici o legatura (decat pe net si programe gen Digi) intre el si situatia de afara, unde numarul cabinelor de vot a fost stabilit de un premier PSD, etc. Sa vadem cu cat tupeu fura si minte in turul 2, bani are, televiziunea o cumpara, ulei, faina : reteta presedintelui de Romania.

| NOname explică (pentru AndreiGabi):

Într-adevăr, AndreiGabi, e multă nedreptate şi nesimţire în jur, cenzura şi dezinformarea oamenilor e ca pe vremea comunismului (acum fiind unul mascat).

Sunt sute de argumente anti-Ponta şi pro-Iahannis. Din nefericire, pentru că mai toate televiziunile naţionale şi jurnaliştii (care au uitat ce înseamnă meseria lor) sunt în buzunarul lui Ponta şi al PSD-ului, internetul rămâne cam singura metodă eficientă de a le mediatiza.

Se pot găsi nenumărate argumente în comentariile de aici (le las pentru cei care sunt încă în ceaţă şi nu cunosc situaţia reală din ţară):

- http://www.tpu.ro/......ustina-si/

- http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

- http://www.tpu.ro/......e-daca-nu/

- http://www.tpu.ro/......e-votare/_

Trebuie să scăpăm odată de hoţi, baroni, mitomani, plagiatori, nesimţiţi, escroci, corupţi, dictatori, incompetenţi...care îşi bat joc de oameni, care au pus monopol pe presă, pe liberă exprimare, pe justiţie (ei fură, ei păzesc) şi care încalcă până şi cele mai elementare drepturi constituţionale ale oamenilor.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Acum suntem siguri ca nu ar face fata dezbaterii fata in fata cu Ponta la o televiziune de stiri care nu prea il sustine. Anuntate de saptamana trecuta, cele 4 dezbateri la toate cele 4 televiziuni de stiri din care 2 il injura pe Ponta de-l spurca, au inceput cu prima dezbatere la Romania TV. Ponta a venit, toata ziua s-a spus pe RTV haide domnule Iohannis veniti ca sunteti bine venit si ce-a facut Iohannis la ora 8 in acelasi timp cu dezbaterea inceputa la RTV? S-a dus la Realitatea ca sa fie singur si sa-i injure pe PSD-isti, sa se ranjeasca nestingherit cu Rares Bogdan si trei fleoarte cu care oricine sterge pe jos daca se rasteste mai tare.

Asta desi a doua sau a treia dezbatere era programata chiar si la Realitatea.

Nu a fugit de confruntarea fata in fata la o televiziune? Ba uite c-a facut-o. Dar desigur sunt convins ca vei avea o explicatie. Probabil una ca n-a putut saracutul sa refuze televiziunea care il pupa in fund de-l albeste.

Ponta se va duce si la Realitatea, si la B1. Inca vreau sa-l vad si pe Iohannis acolo, ca de, ii sunt televiziuni ne-ostile.

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Cum e să fii atât de spălat pe creier?

Este vorba de principiu (ştiu, ceva străin pentru tine): orice om care se respectă nu se lasă pe mâna lui Ponta - care oricum nu merită atenţia, pe care o cerşeşte (asemenea ţie) -, nu stă la dispoziţia lui, nu joacă după regulile dictate de acesta, nu îi face pe plac bufonului.

Din seria: "Nu vin unde şi când îmi porunceşte Tonta (care oricum caută doar noroi şi bălăceală), vin unde şi când vreau eu!"

Capisci?

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

...şi apropo, nu l-am auzit niciodată pe Iohannis înjurând, deci minţi cu neruşinare.

E şi normal ca Ponta să fie cumirul tău.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

S-au insultat reciproc stai tu linistita.

Iti repet, doua dintre televiziunile care-l injura pe Ponta de-l spurca fac si ele dezbateri marti si miercuri. Nu cred ca putea Ponta sa le impuna ceva din moment ce nu-l sufera. Dar e greu cu tine si cu logica, tu preferi sa ma insulti pe mine si sa comanzi sa fiu suspendat fiindca nu poti purta o dezbatere. Fii macar mai putin agresiva daca tot nu suferi aparatorii lui Ponta ca vad ca pe ceilalti mai ai putin si-i pupi si-i inviti la masa.

Stai mai calma draga fata ca te stresezi de tanara.

Si oricum Iohannis nu iese presedinte, nu te agita prea tare.

O zi buna.

p.s. evident nici unul dintre candidati n-a injurat efectiv, dar insulte de-alde mincinos, infatuat, hot, a spus de multe ori fix in fata microfonului, iar Ponta a avut replicile lui de asemenea. Cine pe cine se minte?

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu încerca să te prefaci că nu ştii diferenţa între înjurături, insulte şi un adevăr mai dur (interpretat de agresori sensibiloşi ca tine drept insultă şi transformat în motiv de victimizare).

Una e să afirmi că Ponta este un mincinos, plagiator=hoţ şi ipocrit, ceea ce poate fi demonstrat foarte uşor, deci constituie un adevăr; şi alta e să afirmi că toţi cei care votează cu Iohannis sau Macovei sunt bolnavi mintal, cum ai făcut în nenumărate rânduri, inclusiv pe TPU, ceea ce este o răutate gratuită, o nesimţită aroganţă şi o minciună evidentă, deci insultă.
http://bit.ly/1uUVGV9

Iar suspendat ai fost pentru măgăriile tale, pentru că ai întrecut orice limită a bunului simţ şi ţi s-au oferit şanse după şanse, ca să te corectezi, de care nu ai profitat. Nu am cerut nimănui să fii suspendat, dar mă bucur că adminii au judecat obiectiv şi au făcut-o. Meritai.

| Dandanache a răspuns (pentru NOname):

Eu am cerut sa fie suspendat, si chiar te rog sa ii transmiti asta, ca vad ca nu s-a prins. Blondinul stie bine ce sunt injuraturile si insultele, mi-a trimis o intreaga lista in privat. Argumentele logice si civilizate le intelege mai greu, e un fel de Benjamin Button, minte ramolita in corp de tanar (asta explica si aplombul de psd-ist surescitat). E genul care iti arunca o piatra in cap si apoi urla ca l-ai stropit cu sange. Se crede analist politic, dar se recomanda cu ochelari de soare in casa, pozand in contra perdelei. Si noi suntem aia prosti ca nu il luam in serios.

| NOname explică (pentru Dandanache):

laughing L-ai citit perfect.

Îţi mulţumesc că ai luat atitudine, Dandanache. Era şi cazul să-l liniştească cineva, ca să nu facă vreun atac cerebral de la atâtea crize logoreice.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Ei ce sa zic, bucura-te pana nu mai poti ca de la mine nu mai o sa ai satisfactia de a ma enerva.

fa-i campanie lu Iohannis linistita sa nu te deranjeze cumva vreun sustinator al lui Ponta ca-i dai in cap in loc sa discuti civilizat.

Si tu acum raspunzi cu insulte? Cu ce te-ajuta acum? Cine esti tu sa decizi cate sanse mi s-au acordat mie?

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Exact cum spuneam... laughing

Sărăcuţu' de tine, ţi-au desconsiderat aberaţiile şi atacurile gratuite răii oameni cu capul pe umeri. Cum îşi permit?

Discuţiile civilizate, AlexanderAdrian, sunt străine pentru tine (cel puţin pe acest subiect, care te obsedează de multă vreme), deci drum bun şi cale bătută! Nici nu ştiu de ce tot insişti să te bagi în seamă, când ţi-am spus foarte direct şi răspicat, că nu agreez stilul tău de a conversa şi obişnuinţa de a veni la "luptă" cu "mami" de mânuţă, de a provoca şi de a te plânge că ţi s-a răspuns pe măsură la provocări, cerşind apoi cenzură, ca un laş comunist (chiar ţi se potriveşte Ponta).

Poţi să mergi liniştit pe twitter şi să înjuri în voie. Nu te ţine nimeni aici.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Iar acum singura care injura esti tu. Si singura care a ramas agresiva. Ce sa zic. Succes. Discutiile civilizate le am pe tot situl ca n-am funde degeaba stai tu linistita.

| Alphawolf a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Te-ai fixat prea tare pe Ponta. Pentru persoanele care pot vedea in ansamblu si inteleg cat de cat psihologia umana, e prea evident ca el este fara scrupule, un ticalos. Cand pe om il intereseaza doar sa castige, nu conteaza prin ce mijloace, inseamna ca e ticalos, iar asta i se potriveste lui Ponta.

| NOname explică (pentru Alphawolf):

Ai mare dreptate. Ticăloşia lui Ponta, lipsa lui de scrupule...sunt evidente, oricât încearcă să le mascheze.

| HueyFreeman a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=d75I9BF7Wcw&channel=TVRcanaluloficial

Un interviu mai vechi ce merita vazut. Vreau cel mai mult sa evidentiez vorbele de la 27:03 : http://youtu.be/d75I9BF7Wcw?t=27m3s

| NOname explică (pentru HueyFreeman):

Mulţumesc.
L-am văzut acum vreo două săptămâni. Mi-a plăcut mult.
Dar cred că dacă îl comparăm cu interviurile de acum, se observă bine o evoluţie; deci ne putem aştepta la una şi mai spectaculoasă de acum încolo.

| MădălinaDinu a răspuns:

Exact, doar că toți susținătorii lui Ponta, deșii Iohannis n-a corupt și n-a mințit, caută motive ca să nu-l voteze laughing. România trezeștete, avem calea bună exact în fața noastră, de ce să o alegem din nou pe cea rea?!?!

| NOname explică (pentru MădălinaDinu):

Ai dreptate, Kassandraj, trebuie să ne deşteptăm în masă şi urgent, ca să nu plângem după, când va fi prea târziu (deşi, oricum, majoritatea vom ieşi la revoluţie, dacă iar ies hoţii).

De noi depinde ce ne aşteaptă în următorii 5(-10) ani: sărăcie, bătaie de joc şi un regim dictatorial sau eliberare de comunişti şi mafioţi şi schimbare, progres, ridicare la standardele europene...

| DanielCotabita a răspuns:

"Nu prea am inteles cum i-a facut Ponta programul asta? "

Daca eu programez, fara sa te consult, o intalnire la tine acasa, oricat de familiar ti-ar fi locul, s-ar chema totusi ca ti-am facut program.

Cele doua coalitii trebuie sa se intalneasca si sa decida, de comun acord, unde si cand sa se fie dezbaterea.

| NOname explică (pentru DanielCotabita):

Corect, DanielCotabita.

| 123Bog a răspuns:

Iohannis este fara doar si poate un om demn de a fi presedinte.Binteinteles,contracandidatul lui,fiind un om mediocru nu isi poate promova mediocritatea si atunci se arunca cu noroi in Iohannis.
Poae par optimist dar mizez pe inteligenta romanului de rand:nu cred ca se vor lasa romanii prostiti de socialisti.
La urma urmei, presedintele tarii nu trebuie doar sa vorbeasca, trebuie sa fie un bun administrator iar Iohannis a dovedit asta, Ponta, a dovedit contrariul.

| NOname explică (pentru 123Bog):

Ioi, şi comentariul de aici mi-a scăpat. : ))
Scuze că te citesc şi comentez cu întârziere. Pe TPU notificările utilizatorilor noi vin mai greu.

Aşaaa, deci...

123Bog: "Iohannis este fara doar si poate un om demn de a fi presedinte.Binteinteles,contracandidatul lui, fiind un om mediocru nu isi poate promova mediocritatea si atunci se arunca cu noroi in Iohannis.
Poae par optimist dar mizez pe inteligenta romanului de rand:nu cred ca se vor lasa romanii prostiti de socialisti.
La urma urmei, presedintele tarii nu trebuie doar sa vorbeasca, trebuie sa fie un bun administrator iar Iohannis a dovedit asta, Ponta, a dovedit contrariul."

Nu-mi rămâne decât să subscriu. Ai spus tot.

| baosiaiinteles a răspuns:

Serios ma Iohanis asta e cel mai mare bulangiu sa mor eu in primul pand ceea ce imi place la el e numele,, Klaus"...in al 2 rand e neamt in al 3 rand e un **** la gard si daca iese presedinte il aresteaza si ramanem fara presedinte rolling on the floor ...Glumesc dar e un ratat

| NOname explică (pentru baosiaiinteles):

Inteligenţa ta este cu totul specială, baosugiaiinteles.
Sper să nu te înmulţeşti.

| Dary4ever a răspuns:

Da,ok...este bine sa il votam pe Iohannis.

Dar ia ganditi-va...Iohannis e in partid cu Basescu, poate sa il puna pe acesta prim-ministru iar Basescu ii va spune mereu ce sa faca. Si ce am rezolvat atunci?

In schimb, Pontaa fost mereu la cutite cu Basescu...

| NOname explică (pentru Dary4ever):

Iohannis nu este marioneta nimănui, Dary4ever. Ponta, în schimb, este.

Chiar astăzi în interviul de la Realitatea TV, când Iohannis a fost întrebat cu referi la acest zvon (care face parte din propaganda psd-ist-pontistă) legat de Băsescu şi presupusa lui funcţie de prim-ministru, asigurată lui în caz dacă Iohannis va câstiga (o stupizenie!), şi Iohannis l-a negat foarte clar şi răspicat. Nu are de gând să colaboreze cu Băsescu. Ba mai mult, are de gând să cureţe toate partidele de hoţi şi corupţi, nimeni nu va fi scutit; deci va avea mare grijă la ce oameni îl înconjoară.

Încearcă să nu mai crezi toate speculaţiile şi minciunile de la antene, românii-tv, etc. Toate sunt în buzunarul lui Ponta şi spun doar ceea ce îi convine (dictatorului psd-ist).

http://www.tpu.ro/......nt-cine-i/

http://www.tpu.ro/......ina-2.html
(despre ipocrizia, disperarea şi josnicia psd-iştilor, care se contrazic singuri)

http://dexonline.blogspot.ro/......-2014.html

Informează-te, gândeşte, nu te lăsa minţit şi îndoctrinat!

| NOname explică (pentru Dary4ever):

...şi ca să ne informăm măcar noi între noi, dacă tot televiziunile preferă să ne mintă şi să ne ţină în întuneric...

Klaus Ioahnnis: "Adversarii mei politici continuă să vehiculeze ideea conform căreia l-aș putea numi pe Traian Băsescu prim-ministru. Vreau să fie clar: eu nu vreau să îl văd niciodată pe Băsescu premier și, ca atare, NU îl voi numi niciodată în fruntea Guvernului."

https://www.facebook.com/......3014289619

Să fie clar pentru oricine!

| Alphawolf a răspuns (pentru Dary4ever):

In primul rand, nu cred ca Iohannis e genul de care spui tu, adica un papa lapte fara personalitate, care joaca asa cum ii canta altii. Nu e deloc chiar asa cum crezi tu, nu e un papa lapte, nu e inuman si nu este caracterizat de mitomanie si egoism absurd(de care da dovada Ponta). Iohannis este in limita bunului simt, oarecum corect, Ponta se foloseste de orice mijloace...este incorect, iar asta inseamna ticalos.

In al doilea rand, dintre Basescu si Ponta, raul cel mare este Ponta.

| Crossover1 a răspuns (pentru Alphawolf):

Incredibil, o opinie mai infecta ca asta nu mi-a fost dat sa vad. Pentru informatia ta Bas de cand era la primarie fura. Asa ca taci

| Alphawolf a răspuns (pentru Crossover1):

Te-ai trezit pe dos? Comparatia era intre doua persoane. Ponta este un ticalos cu "acte in regula", mult mai ticalos decat Basescu.

| Crossover1 a răspuns (pentru Alphawolf):

Pai de unde stii? Cum o sa fie! Macar logic vorbind cu Basescu stim "-25 salariu nu voi mari tva-ul la 24 % pentru ca voi scadea pensiile cu 15 % " In alt ton " cu unan inainte spunea " vom avea crestere in economie " Si toata lumea striga in europa ca e criza, dar fiind campanie el nu si nu. apoi au venit taierile. Nu putea sa nu mai minta ca unp orc

| Alphawolf a răspuns (pentru Crossover1):

Ceea ce spui tu este cu totul altceva, sunt minciuni oarecum nevinovate. Nu poti sa-l acuzi ca a mintit, poti sa-l acuzi doar de greseala sau incompetenta, iar asta nu inseamna ticalosie. Poate ca el a fost convins de ceea ce a afirmat, doar ca nu i-a iesit, a analizat gresit situatia, a anticipat gresit desfasurarea lucrurilor. Nu putem sti.

In schimb, in cazul lui Ponta este evident ca a inselat si a mintit constient. El poate fi acuzat de ticalosie(fara sa ne ardem).

| Dandanache a răspuns (pentru Crossover1):

Logica ta care e? Trecutul trebuie obligatoriu sa se repete? Deci Basescu a taiat pensiile, Johannis s-a aliat cu partidul lui, prin urmare Johannis va taia pensiile? O belim atunci daca iese Ponta. Iliescu a chemat minerii in Bucuresti, Ponta e in partidul lui, deci Ponta va chema minerii in Bucuresti.

| Crossover1 a răspuns (pentru Dandanache):

Ma e posibil. atunci sa ne mutam la periferie sau in ilfov

| Crossover1 a răspuns (pentru Dandanache):

Ma, exact ar fi sa ne intrebam daca oricum s-ar mentine pe loc pensiile tot o scadere ar insemna si ma gandesc atunci cand tu ca presedinte anunti ca tai pensiile prin OUG sau ce ****, pe langa ca te substitui guvernului, primului ministru mai si iti iei are tu oricum avand nu ipotetic ci real date despre economie de la propriul partid si de la servicii!
Acum ma intreb propriul partid fiind PDL si serviciile s-au vazut cand de bune sunt te rogi la dumnezeu sa iasa tot un basist care nu stie sa citeasca o fraza.

| NOname explică (pentru Crossover1):

Mai terminaţi odată cu "băsescu", "băsişti", "basesc", etc!

Băsescu e de domeniul trecutului! La fel vor fi (unii sunt deja) şi toţi corupţii şi incompetenţii din PNL, PDL, PSD şi oricare alt partid (asta dacă nu va câstiga Ponta, care, din contră, îi va graţia şi aduce în Guvern şi pe cei deja închişi).

Trecutul e trecut!
Iohannis nu are nicio tangenţă personală cu greşelile lui Băsescu. Nu mi se pare normal să fie pedepsit şi să plătească pentru ele. Iohannis este proaspăt intrat pe scena politică şi este un politician atipic: un om vertical, drept, cât se poate de liber...nu se va îndoi sub unii sau sub alţii, nici nu are acest interes.

Punem punct şi o luăm de la capăt cu Iohannis!
...care ne-a mai şi asigurat de nenumărate ori că nu îl va aduce pe Băsescu la Guvernare, dezminţind astfel propaganda PSD-istă. Aşa că liniştiţi-vă, oameni buni! Nu ne întoarcem în trecut, ci progresăm (asta dacă va câstiga Iohannis şi ne va scăpa de comunism deghizat în democraţie marca "PSD&Ponta")!