| anonim_4396 a întrebat:

Vanzatorii de haine second hand curata hainele pe care le vand? Adica... ii obliga vreo lege?

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Daca ii obliga asta nu inseamna ca o si aplica ( din pacate ( parerea mea ca nu dezinfecteaza nimica ( si mai ales nu vad toata igiena nici in magazin (. Dar stim bine ca nici macar hainele din magazinele de lux nu se imbraca pina ca nu se spala ( cu toate persoanele care leau probat si cu toate bolile de piele ce sunt in circulatie ).

4 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Detin un astfel de magazin de haine second hand si hainele vin cu certificat de dezinfectie. Insa se nimer anumite loturi sa fie sub orice critica. Eu hainele care arata rau le arunc, sterg cu ele pe jos, unele le mai spal.

| bluedar a răspuns:

Nu, nu exista nici o lege care sa oblige comerciantul sa curete hainele pe care le vand. Exista o lege pentru hainele second hand distribuite gratuit menita sa protejeze beneficiarul, insa nu se pune mare accent pe aceasta problema. Emitatorii legii spun ca lege s-ar extinde si catre marfurile second hand pe care este pus un pret, desi nu exista in lege un punct expres cu referire la aceasta. Asadar, nimeni nu constrange comerciantii de haine second hand sa supuna marfa unor norme de igiena. Nu cred ca se face nici din bun simt. Unii isi cumpara lenjeria intima de la second hand, papuci de la second hand, lenjeria de par... cele mai mari purtatoare de ciuperci si virusi.

| bluedar a răspuns:

Ceea ce am uitat sa precizez este ca exista o lege care sa il oblige pe exportator sa curete si dezinfecteze hainele, se da certificat de igiena, fara de care acestea nu trec vama. Insa nu stiu cat e valabil certificatul si nici in ce conditii o depoziteaza comerciantii din Romania.