| loving3112 a întrebat:

Viteza se va reduce obligatoriu:
Variante de răspuns
a. la trecerile pentru pietoni; CORECT
b. la semnalul poliţistului de frontieră;
c. la întâlnirea indicatorului „Cedează trecerea". CORECT

Pe drpciv am pus a si c si nu a fost bine dar pe google am gasit ca raspunsurile corecte sunt a si c.Deci pana la urma care e raspunsul corect?

17 răspunsuri:
Alte răspunsuri
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A si c e corect, am citit in legisl.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am facut acum chestionare de pe drpciv si am dat de intrebarea asta si, cautand pe google raspunsul, am dat de forumul asta. M-am uitat si in legislatie si asa este corect a si c, dar, cand am bifat raspunsurile astea, mi-a dat mai departe ca am gresit...incredibil...nu mai inteleg nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, de aia sunt si eu aici... a. la trecerile pentru pietoni; CORECT
asa am scris-o, dar faza cu raspunsul C e bizar... straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e si B? > la semnalu politistului de frontiera ce o sa faceti dati inainte? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitati aici, cine mai cauta raspunsul

http://www.autozzap.ro/chestionare-auto/intrebare-219.html

deci raspunsul corect deste B si C. succes la care urmeaza sa dati sala in curand;)

| Crisu_7532 a răspuns:

Mda, intrebarile de genul asta sunt aiurea. raspunsul A este categoric corect pentru ca intotdeauna esti obligat sa reduci viteza in apropierea trecerilor de pietoni, chiar daca nu e nici un pieton prin preajma. intotdeauna in apropierea trecerilor de pietoni viteza trebuie redusa. in ceea ce priveste varianta C, raspunsul trebuie putin nuantat. in general, in apropierea semnelor de "cedeaza trecere", reduci viteza suficient de mult incat sa te poti uita in intersectie. daca vine o masina, trebuie sa-i acorzi prioritate, deci trebuie sa franezi pana la stop, sau cum ar spune organul legii "trebuie sa opresti roata". deci trebuie sa franezi pana opresti masina de tot. asa ca raspunsul este interpretabila. oricum, daca este un chestionar online, nu-ti pune prea mare baza in el, multe raspunsuri sunt gresite. iti recomand o carte de chestionare auto, o gasesti si la rodipeturi. succes

| basexcu a răspuns:

Intr-un fel e logic, dar testele astea mi se par o prostie.Corect e b si c.La trecerile pentru pietoni nu ai obligatia sa reduci viteza daca nu e angajat niciun pieton in traversare.

Alte răspunsuri
| dinusinziana a răspuns:

Logic ar fi sa fie toate 3. dar pe drpciv, raspunsul corect este B si C. Bafta!

| icerider a răspuns:

Raspuns corect b si c. Sursa http://auto.receptie.ro

| Cristian_BoBo_1994 a răspuns:

Viteza se va reduce la toate cele trei variante de raspuns, deci CORECT este A, B, C

| ChristienVick a răspuns:

Raspunsul corect este B si C, In legislatie ne spune ca la semnalele politistului frontiera suntem obligati sa reducem viteza si sa oprim.
A NU este corect deoarece daca nu sunt pietoni in apropierea partii carosabile nu esti nevoit sa reduci viteza.

| Paula_Maffy_1993 a răspuns:

Raspunsul e B si C

| sheer3328 a răspuns:

B si c

| Istrate_7895 a răspuns:

Stiu...si eu am gasit diferite raspunsuri de diferite site-uri! Dar daca faci chestionare de pe www.drpciv.ro si iti mai cade intrebarea asta raspunsul corect este B si C!;)