| NASA10 a întrebat:

Vreau sa dau de permis categoria CE, am categoria B si 21 de ani! Trebuie sa fac mai intai C si dupa CE, nu?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Detalii categoria CE
Pentru a te putea înscrie, trebuie să îndeplinești următoarele condiții:
Vârsta minimă este 20 de ani și 9 luni, împliniți.
Permis categorie B și C
Să îndeplinești cerințele medicale de aptitudini și capacitate;
Să ai emisă o adeverință medicală și una a testului psihologic.
Cazier Judiciar cu mențiunea "EXAMEN AUTO" (să fie în termen – nu mai vechi de 6 luni de la data eliberării de către organele de poliție);

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie mai intai sa obtii categoria C si apoi poti obtine categoria CE, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24^1
(1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a)pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b)pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."