| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ca sa ai permis categoria A trebuie mai intai sa stii sa mergi pe bicicletă?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de motor, de sursa pieselor... Pot fi model 2022 sau 1960, poti lua piese noi sau second hand, de pe olx.
Eu nu sunt motociclist inrait, doar am invatat sa merg pe motor (nu scuter) pe la 13 ani, dupa vreo 5 ani de bicicleta.
Pot spune ca mi-am scapat pe jos motorul de multe ori, in tentativa de a-l pune pe cric. Trebuie tehnica si acolo. Eu aveam 40kg, motorul 80.
De mers a fost mai usor decat pe bicicleta, pentru ca motorul este echilibrat, si cu centrul de greutate jos. Dar fara mersul pe bicicleta, cu siguranta nu puteam pleca drept pe motor, n-as fi stiut sa ma aplec in viraje, etc. Alea-s lucruri ce se invata pe bicicleta.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai nu-mi imaginez cum ai vrea sa inveti sa-ti tii echilibrul, pe o "bicicleta" de 100-300kg, la care mai trebuie sa gestionezi si cuplul motorului.
Normal ca trebuie sa incepi pe biciclete si trotinete, altfel faci buba mai repede si mai des.
Unde mai pui ca motocicletele se strica atunci cand cazi cu ele, deci s-ar putea ca dupa primii 2m sa ai un ghidon indoit, oglinda si semnalizare lipsa.
Cate trante ai de luat pana inveti... Cate motociclete ai la dispozitie? Sau cate piese iti permiti?

| vlllaaddd a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar cat costa piesele la un motor?

| vlllaaddd a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles, mulțumesc pentru raspunsuri.

Mi-au cam zburat ochii spre un kawasaki ninja 650

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru vlllaaddd):

Ala nu e motor de incepator, e periculos.
Mi se pare normal sa inveti pe ceva de maxim 250cc. Ideal 125cc.
Si bineinteles, inainte de ele... Bicicleta.
Sau un scuter din asta nou, electric, care se conduce fara permis. Chiar ar fi usor sa inveti pe el, pentru ca nu trebuie sa pedalezi, doar iti tii echilibrul, iar el pleaca lin. Te joci cu el pana cand nu mai ai problema echilibrului, apoi vezi pe ce motor treci.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru vlllaaddd):

Depinde de motor, de sursa pieselor... Pot fi model 2022 sau 1960, poti lua piese noi sau second hand, de pe olx.
Eu nu sunt motociclist inrait, doar am invatat sa merg pe motor (nu scuter) pe la 13 ani, dupa vreo 5 ani de bicicleta.
Pot spune ca mi-am scapat pe jos motorul de multe ori, in tentativa de a-l pune pe cric. Trebuie tehnica si acolo. Eu aveam 40kg, motorul 80.
De mers a fost mai usor decat pe bicicleta, pentru ca motorul este echilibrat, si cu centrul de greutate jos. Dar fara mersul pe bicicleta, cu siguranta nu puteam pleca drept pe motor, n-as fi stiut sa ma aplec in viraje, etc. Alea-s lucruri ce se invata pe bicicleta.