| Kidnapper a întrebat:

Vreau sa imi deschid un canal de youtube numit CartoonsNewsNetwork si prescurtat este CNN si in poza de avatar o sa scrie cnn prescurtat
O sa iau copyright de la cei de la CNN daca imi vad videoul pentru ca are aceleasi initiale ca ei?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copyright desemneaza, in sensul cel mai larg, drepturile de autor, asa ca nu ai cum le lua.
Aproape sigur ca o sa te raporteze si o sa-ti fie sters canalul, poate si contul. De asemenea, la o extrema, iti pot cere si despagubiri, pentru folosirea neautorizata a marcii.

| dannyel86 a răspuns:

Atat timp cat la avatar nu este sigla oficiala CNN, ci una personalizata (alta forma, alte culori, alte dimensiuni), esti liber sa pui ce logo vrei. Contul ar putea fi suspendat daca acel continut pe care te-ai gandit sa-l distribui incalca drepturile de autor. Dar, cum sunt multe secvente pe youtube preluate de pe Cartoon Network, nu se va intampla prea curand treaba asta. Daca pui logo oficial CNN, atunci contul tau poate iesi in evidenta mult mai usor.

| Kidnapper explică (pentru dannyel86):

Nu vreau sa pun sigla oficiala CNN, vreau sa pun o sigla, facuta in genu celei de la cartoon network in care sa fie cnn si sub c sa scrie cartoons sub n news si sub celalalst n network

| Radu284 a răspuns:

Cum adica sa iei copyright de la ei? @.@
O sa iti stearga probabil contul pentru violare de trademark.