| Razvysal a întrebat:

Am avut de facut la bac un text argumentativ despre rolul lecturii in dezvoltarea personală, mi-am spus părerea cu 2 argumente si inca un conector in plus, cred ca am facut destul se bine textul.
Acum eu depind foarte mult de el, pentru ca nu trebuie sa îmi scadă mai mult de 7-8 puncte.
Menționez faptul ca am avut o ortografie buna si o lizibilitate a textului de asemenea, buna
Ce Spuneti, cam cat ar putea scădea?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Totul ramane la latitudinea corectorilor. Nu prea putem sa ne dam noi cu parerea. Pe langa asta, poate ai facut greseli pe care nu le-ai sesizat, poate ai facut greseli gramaticale sau ai avut o exprimare defectuoasa. Dupa modul cum ai pus intrebarea pe TPU, nu pari vreun agramat, insa la examen, sub presiune, nu se stie ce ai scris. Pe langa asta, nestiind exact ce cuvinte ai folosit in textul tau si cum ai parcurs subiectul dat, valoarea parerii noastre este aproape egala cu 0. Totusi, in opinia mea, daca ai respectat structura textului argumentativ, daca argumentele tale sunt valide, daca totul e formulat si scris corect, atunci oricat de exigent ar fi corectorul, nu ar trebui sa-ti scada mai mult de 7-8 puncte. De obicei, subiectul 2 la BAC se puncteaza foarte bine, de la 25 in sus.