| 123Delia0 a întrebat:

Atunci când trebuie sa scrii un text cu introducere, cuprins și încheiere, ai nevoie mereu de aliniate? Gen când începi introducerea incepi cu aliniat, dupa, cand începi cu cuprinsul tot trebuie aliniat si la încheiere la fel...

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Exact.
Arată ordonat și aerat, astfel că textul poate fi parcurs mai ușor.
Plus de asta, ești obligata sa lași aceste alineate, altfel riști să fii depunctata.

| Sekim a răspuns:

Da, intotdeauna trebuie sa folosesti alineat, indiferent daca vorbim despre un text care este alcatuit din introducere-cuprins-incheiere sau nu. Alineatul marcheaza trecerea de la o idee la alta si de asta trebuie si folosit ( de la introducere treci la cuprins prin alt alineat, schimbi ideea pe care o reprezenta primul alineat ). Pe langa faptul ca exista un motiv intemeiat, aspectul joaca si el un rol esential. Nu putem compara un text, fie el orice text scris fara alineat cu unul scris cu alineat. Tinand cont ca tu intrebi probabil in contextul scolii si a unei posibile testari, e necesar sa folosesti alineat pentru ca ai punctaje la limba romana pentru asa ceva.

| LaviniuA a răspuns:

Da, arata frumos, mai ales cand scrii de mana.