| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de cartile"Oameni ultraprocesati" și "Zaharul mai periculos decat cocaina?"
Pot fi un început bun pentru schimbarea stilului de viata alimentar?
Vorbesc despre nutritie si industria alimentara actuala.

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Prietene, ORICE te face sai ai mai multa grija la ce bagi in gura e un inceput bun pentru schimbarea stilului de viata alimentar.

Acum mai multa vreme, am fost vegan. Acum sunt constient de faptul ca dieta aia e extrem de nesanatoasa, dar cumva tot ma simteam mai bine ca inainte. De ce? Pentru ca trecerea la veganism m-a facut sa fiu mai atent, in general la ce mancam.

Zaharul e sanatos daca il consumi inainte sa alergi un maraton. Fara zahar mori daca incerci sa faci asta. In aproape orice alt context, e mai bine sa-l eviti. Mancarea procesata, la fel, stie toata lumea ca e mai bine sa o eviti.

Nu stiu nimic de cartile alea doua, dar daca te inspira si te ghideaza catre un stil de viata mai sanatos, da, e un inceput fenomenal!

Iti mai recomand una, despre beneficiile miscarii asupra gandirii. E scrisa de J. Ratey si E. Hagerman, in engleza ii zice "Spark!", dar in romana vad ca e tradusa "Start!". Daca ai chef, arunca si peste aia un ochii. Succes!