| Brânduşa99 a întrebat:

As vrea si eu niste titluri de carti cu autor,nu vreau link-uri.
Ceva gen Harry Potter,cu mister, drama, dragoste.Cu adolescenti in mod special.

Răspuns Câştigător
| Reiko a răspuns:

Iti recomand cateva din cartile mele favorite, sper sa te interesezi de ele :
Seria Instrumente Mortale de Cassandra Clare : este o serie superba de carti, din pacate doar 3 volume sunt traduse pana acum in romana, al patrulea trebuie sa apara anul acesta. Prima carte se numeste ''Oraşul Oaselor'' şi ne prezintă povestea lui Crary Fray, o adolescentă de aproape 16 ani, aparent obişnuită. Viaţa ei decurge normal alături de mama ei Jocelyn, un prieten de familie foarte bun, Luke, şi Simon, cel mai bun prieten al lui Clary. Totul e bine până când Clary asistă la o crimă în clubul Pandemonium unde merge cu Simon. Crima e comisă de câţiva adolescenţi cu tatuaje neobişnuite şi arme ciudate pe care, in mod straniu, doar ea îi poate vedea. Pe parcursul cărţii, Clary află că ei sunt vânători de umbre, ce ucid demonii de pe pământ. http://www.ledabooks.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=47 Aici mai gasesti un mic rezumat de la inceputul cartii. Sunt sigura ca o sa-ti placa cartea ( sau cel putin asa sper ) Aşadar, este o carte obligatorie de citit pentru toţi fanii cartilor sf, pline de mister, aventura, actiune, drama si romantice pentru că aici se gasesc îngeri, demoni, nefilimi ( vanatori de umbre ), vrăjitori, magicieni, vampiri, vârcolaci, spirite ale naturii şi multe, multe altele.
Lupii din Mercy Falls de Maggie Stiefvater, la fel, o serie remarcabila care, de asemenea, inca nu s-a tradus toata TT_TT : http://www.libris.ro/......70826.html
Portalul spre taramul Mirrorscape de Mike Wilks : a fost interesanta, plina de lucruri neasteptate. http://www.libris.ro/......60605.html
Alchimistul ( Secretul nemuritorului Nicholas Flamel ) de Michael Scott : acum o citesc. Pentru mai multe informatii: http://www.cartidecitit.ro/......hael-Scott
http://www.cartidecitit.ro/......hael-Scott Nu e o recenzie prea detaliata dar e buna si aceasta.
Secretul muzeului de Henry Chancellor : chiar mi-a placut, o carte plina de aventuri. Din cate am inteles ar trebui sa fie si un al doilea volum dar nu stiu sigur: http://www.libris.ro/......56511.html
Mie imi place sa citesc dar nu citesc foarte mult sf asa ca nu pot sa-ti zic prea multe carti de tipul acesta. Scuze ca ti-am dat site-urile librariilor online dar acolo sunt scurte rezumate. Sper sa citesti aceste carti, din moment ce ti-a placut Harry Potter iti recomand sa citesti Instrumente Mortale. Mie mi s-a parut chiar putin mai buna ca Harry Potter desi ambele sunt cam la fel de bune. Nu as putea alege. Spor la citit!

8 răspunsuri:
| MHems a răspuns:

Bună! Îţi recomand "Născută la miezul nopţii" scrisă de C.C. Hunter, "Jocurile Foamei" scrisă de Suzanne Collins, "Cincizeci de umbre ale lui Grey" scrisă de E. L. James, "Cealaltă faţă a timpului" scrisă de Dr. Stephen Rechtschaffen, "De vorbă cu mine însumi" scrisă de Prentice Mulford. Mai sunt multe altele, dar nu mi le aduc aminte. Sper că ţi-am dat câteva idei!

| Shara17 a răspuns:

O super care pe care am citit.o este: "Valentin Letendre" de Gudule... (despre dragoste, magie si vraji) happy sper sa iti placa!

| CarmenElenaa a răspuns:

The Host (gazda); Academia vampirilor

| andrei1993a a răspuns:

Drum in noapte. de John Knittel
Pestera Suspinelor. de Matthew Gregory Lewis
Legiunea Blestematilor. de Seven Hassel
Ghinionista. de Karen Whiddon
Rusoaica. de Gib. I. Mihaescu

| IoanaZpp a răspuns:

--Doua adevaruri si o minciuna- Sara Shepard
--Elevul Dima dintr-a saptea- Mihail Drumes
--Invitatie la vals-Mihail Drumes
--Tu esti tatal copilului meu-Sandra Brown
--Femeia victima a speciei?-Joyce Carol Oates
--Cartea Mironei-Cella Serghi
--Dama cu camelii-Alexandre Dumas
--Panza de paianjen-Cella Serghi
--Enigma Otiliei-G.Calinescu
--Cismigiu & Comp.-Grigore Bajenaru
--Buna dimineata, baieti-Grigore Bajenaru
--Azi ca mâine şi poimâine-Faïza Guène
--Gossip girl-Cecily von Ziegesar
--Zodia indragostitilor-Giulia Carcas
--Michel Zevaco-Crimele familiei Borgia
--Duminici la Tiffany - James Patterson
--La Rascrucere De Vanturi - Emily BRONTE
--Orasul cu salcami -Mihail Sebastian
--Romeo si Juliete, Hamlet - William Shakespeare
--Scrisoare de dragoste - Mihail Drumes
--Vacanta lui Rachel - Marian Keyes
--Alergand pe tocuri - Anna Maxted
Sper ca te-am ajutat!

| deutzanico a răspuns:

"Casa noptii" de P. C. Cast, Twiligh de Stephanie Meyer. Daca vrei ceva cu drama si dragoste poti sa citesti " Tess D'Uberville" de Thomas Hardy sau una si mai buna "Jane Eyer" de Charlotte Bronte. Ultimele doua sunt bune si pentru scoala la engleza si nu o sa te plictisesti citindule.

| Brânduşa99 explică:

Sa stiti ca, nu voi da acum raspunsul castigator pentru ca, nu stiu cum sunt cartile, vreau sa fiu corecta.Ma voi mai documenta.Si atunci voi declara raspunsul castigator

| AleX2700 a răspuns:

Jurnalul Vampirilor