| Andreea_5185 a întrebat:

De curând am terminat de citit cartea " Jane Eyre ". Mi-a plăcut foarte mult și aș vrea să încep o carte nouă care să semene bine cu "Jane Eyre "! Ce cărți îmi puteți recomanda? Am auzit că și cartea : "Pe aripile vântului " este frumoasa! Merită citită?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună!
Rebecca-Daphne du Maurier.
La răscruce de vânturi-emily bronte parcă
Invitaţie la dans - Mihail Drumeş
Declaraţie de dragoste- Mihail drumeş

| Zeppa03 a răspuns (pentru Adry05):

E Invitatie la VALS si SCRISOARE de dragoste laughing

| Adry05 a răspuns (pentru Zeppa03):

De invitatie la vals mi-am amintit dupa ce deja am dat publicirea raspunsului, iar la scrisoare de dragoste, am confundat-o cu alta carte. E si o carte numita declaratie de dragoste dar e scrisa de un tip... George cumva happy

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Da,merită din plin s-o citeşti.
Alta la fel de frumoasă e şi "la răstruce de vânturi" sau "Drama cu camelii"

Orce carte de Jane Austen merită citită.

| Bogdana a răspuns:

"La rascruce de vanturi" de Emily Bronte. Minunata...

| DamnedShadow a răspuns:

Mandrie si Prejudecata - Jane Austen
Nord si Sud - Elizabeth Gaskell
Emma - Jane Austen

| Zeppa03 a răspuns:

Da, e foarte frumoasa, tot de dragoste, nu asa dramatica ca Jane Eyre, dar din pacate fara happy-end broken heart. Chiar merita.
Ai mai putea citi Mandrie si prejudecata, Departe de lumea dezlantuita, Dama cu camelii etc. Termina-le pe astea, succes :*.

| Inger0Cazut a răspuns:

La rascruce de vanturi de emily bronte, ratiune si simtire,mandrie si prejudecata,manastirea northanger,parcul mansfield, persuasiune, lady susan, toate de jane austin, agnes gray -anne bronte, poveste despre doua orase-charles dickens, rosu si negru si manastirea din parma de stendhal, da, pe aripile vantului meirta citita, e una din cartile mele favorite, iar daca vrei incearca si cateva din cartile lui tolstoti-razboi si pace si anna karenina, dar si o plimbare de neuitat-care e foarte trista dar si foarte frumoasa, si ultimul cantec care de asemenea m-a facut sa plang, dar a meritat! sper ca te-am ajutat, si ma bucur sa vad ca mai iubeste si altcineva clasicii in afara de mine!

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

''La rascruce de vanturi'' de Emily Bronte(sora ei) merita citita.Au stiluri asemanatoare de a scrie.E o carte superba.

| Hotaru a răspuns:

Buna.Da,"Pe aripile vantului" este foarte frumoasa si merita si cumparata cartea, nu doar citita.Ai putea sa citesti de Emily Bronte "La rascruce de vanturi" sau de Jane Austen "Mandrie si prejudecata". Sunt foarte frumoase cartile, adevarate capodopere. Dupa ce le citesti, zi-mi si iti mai recomand si alte cartihappy

| Hotaru a răspuns:

Buna.Cartea este foarte frumoasa.Merita citita si cumparatahappy Iti mai recomand si "La rascruce de vanturi" de Emily Bronte si "Mandrie si prejudecata" de Jane Austen. Dupa ce le citesti, zi-mi si iti mai recomand si altelehappy