| Whdjxkckdkdfkc a întrebat:

Buna, la scoala mi s-a spus despre semnificatia titluilui intr-o opera literara asa: "In cazul acestei poezii, titilul este alccatuit din...(numele poeziei), iar la nivel expresiv este o metafora
Intrebarea mea este din punct de vedere expresiv trebuie neaparat sa fie metafora sau poate sa fie si alta figura de stil?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Titlul unei poezii poate sa fie orice, respectiv figura de stil, nume de persoana, denumiri geografice, etc.

1 răspuns:
| 200Ariana200 a răspuns:

Buna! Nu este neapărata nevoie să fie metafora, poate fi orice altă figura de stil, desigur prezentă în text❤ Sper ca te-am ajutat! Fundiță?