| anonim_4396 a întrebat:

spuneti-mi si mie o carte drama-dragoste. Nu vreau fictiune....cu vampiri, vrajitori sau varcolaci...

Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Dama cu camelii - Alexandre Dumas-fiul
O scrisoare de dragoste - Mihail Drumes
Invitatie la vals - Mihail Drumes
La rascruce de vanturi - Emily Bronte
Cele doua Diane - Alexandre Dumas
Sunt foarte bune toate. :]

2 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
Sunt doua dintre romanele mele preferate, sunt carti clasice, ambele incluzand povesti pasionante de dragoste sfarsite tragic. Sigur se incadreaza in cerinta ta. Lectura placuta!

| thalyslly a răspuns:

Gabriel garcia marquez -dragoste in vremea holerei
eliade-maitrey si varianta ei -dragostea nu moare de maitrei devi e foarte interesant sa citesti o poveste din doua puncte de vedere diferite