| AntoniaMocanu1995 a întrebat:

Buna. Stiti sa imi spuneti care ar fi cartea originala care povesteste intamplarea din filmul Titanic? "Romanii si tragedia scufundarii Titanicului" sau "Am supravietuit scufundarii Titanicului"?

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DV47JBBBM/
Cred că asta e cartea cea mai bună. Este non-fictiune, deci povestește exact ce s-a întâmplat, iar în plus are și recenzii pozitive pe Goodreads. (A night to remember, Walter Lord)

| AntoniaMocanu1995 explică (pentru RobertMoon):

E scrisa in engleza?

| RobertMoon a răspuns (pentru AntoniaMocanu1995):

E scrisă în română. Mă refer la cea la care ți-am dat link. Enjoy happy

| AntoniaMocanu1995 explică (pentru RobertMoon):

Multumesc! Cred ca am sa o iau pe asta. happy?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu există nici o carte care să relateze 100% faptele întâmplate înainte și după ce a fost lovit de aisberg.
Se încearcă în prezent să se descopere diverse arhive referitoare la eveniment, dar nimic concludent.

| AntoniaMocanu1995 explică (pentru romeo78):

Am inteles. Pe astea 2 de care am zis, le-am vazut pe internet, dar nu pot sa pun pozele aici. Deci exista carti, dar probabil nu 100% ca sa reflecte realitatea. Multumesc!