| Alexiss75 a întrebat:

Ce carti im recomandati. Am 12 ani si mi-a placut mult cartea LA MEDELENI de Ionel Teodoreanu.

Răspuns Câştigător
| MeridaOcean a răspuns:

Buna! Si eu am tot 12 ani si acestea sunt cartile care m-au impresionat:
-Elevul Dima dintr-a saptea-mihail drumes(este cam grosuta,dar cand ai sa ajungi la final,nu ai sa mai vrei sa se termine)
-Scrisoare de dragoste-mihail drumes
-Invitatia la vals-m. drumes
-Insemnarile unei pustoaice(are si desene, spune de toate chestiile noi de care avem parte: pc, laptop, iphone, google.e super)
-Coliba unchiului Tom(este cam sensibila cartea, povesteste despre sclavia de pe vremuri...sad..cam trista dar merita citita)
-Steaua sudului de Jules Verne(nu este groasa, dar te tine in suspans chiar si atunci cand crezi ca actiunea se terminahappy )
-Zece negri mititei - Agatha Christie(este o carte politista foarte interesanta)
-Cartile pe masa-Agatha Christie(tot la fel de frumoasa ca cea de mai sus,doar ca apare si renumitul Hercule Poirot, un detectiv-geniu, dupa parerea mea :d)
-De veghe in lanul de secara(s-ar putea ca in aceasta carte sa intalnesti chestii de genu:sex, gay, droguri si lesbienelaughing) stai linistita, nu arata cum se fac astea, doar ai sa intalnesti cuvintele, totusi este o carte super)
-Legendele olimpului(daca iti plac chestiile astea mistice sau antice, este un roman foarte interesant, in 2 volume)
-Cartea minciunilor de James Moloney(este asemanatoare cu harry potter, dar ideala pentru 10-12 ani, magie, carti fermecate..etc)
-Harry Potter
-Robin Hood(daca iti place aventura,este o carte ideala, eu am incercat sa o citesc dar nu prea m-a pasionat, poate pe tine, cine stie laughing )
-Cismigiu si compania-grigore bajenaru(ca elevul dima este o carte despre viata de adolescent, plina de glume, vise si sperante, merita citite)

primele 3 carti de Drumes sunt cam de dragoste, ei bine, dragostea sincera dintre o fata si un baiat.cred ca la 12 ani ai s-o intelegi.laughing
Cam atat :d..astea le-am citit si mi-au placut foarte mult. spor la citit!

12 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Harry potter
twilight
casa noptii
jurnalele vampirilor
crimsi pedeapsa
cirearii

| Aberdeen a răspuns:

Si eu am citit cartea LA MEDELENI si mi-a placut enorm... daca vrei ceva asemanator incearca "Ciresarii" de Constantin Chirita, eu te-a asigur de pe-acum ca o sa-ti placa daca citesti pana la capat (are 5 volume)winking

am citit de asemenea 3 carti scrise de mihail drumes si anume: -invitatie la vals;
-elevul dima dintr-a saptea(pe aceasta ti-o recomandwinking );
-o scrisoare de dragoste;

succes la citit happy FUNDA?

| SlenderMan299 a răspuns:

Jos cititu!

| Sarai a răspuns:

Daca ti-a placut aceasta carte cred ca-ti va placea si carte Ciresarii de Constantin Chirita.

| AdeeMaria a răspuns:

Coliba unchiului Tom :*

| jeffdragos a răspuns:

du-te la biblioteca si intreaba bibleotecara

| SirOne a răspuns:

Iti recomand sa mai citesti si Robbinson Crusoe(autorul nu-l mai stiu) dar e o carte destul de buna si frumoasa pentru varsta ta. funda?straight face

| tricky22 a răspuns:

Iti recomand Romanul ATINGEREA DE Claudiu Neacsu primele doua capitole pot fi citite pe www.atingerea.com si daca iti place poti comandat cartea tot de acolo este doar 35 de lei

| Andraaaaa2000 a răspuns:

Cartea mea preferata este singur pe lume. mi s a parut foarte frumoasahappy si alte carti...hanul ancutei, alexandru lapusneanu si coliba unchiului tom.adica astea imi vin in minte acum, sunt de cls a 6 a:*

| dracusorvoinic a răspuns:

Mara..este cea mai buna carte citita de mine.big grin

| Cataa9 a răspuns:

David copperfield de charles dickens. sunt sigura ca o sa iti placa.

| yonutzzz95 a răspuns:

Pai sunt multe, mara, moara cu noroc, Ion...