| SimonaaLuizaa a întrebat:

Care este cel mai frumos roman din literatura romana?

5 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! In opinia mea, cel mai frumos roman din literatura romana este "Loreei" de Ionel Teodoreanu, dar si "Elevul Dima dintr- a saptea" de Mihail Drumes. Mi-aumai placut mult "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu, "Ciresarii " de Constantin Chirita, "Enigma Otiliei" de George Calinescu, "Maitreyi" de Mircea Eliade si "panza de painajen " de Cella Serghi.

| SimonaaLuizaa explică (pentru Euletitia):

Iti multumesc mult! chiar voiam sa citesc "Lorelei" de Ionel Teodoreanu, dar nu ma decisesem.Am citit "La Medeleni(toate 3 vol), Ciresarii si Enigma Otiliei, o sa le citesc si pe restul...iti multumesc!:*

| Euletitia a răspuns (pentru SimonaaLuizaa):

Mertita sa citesti "lorelei". E un roman super, o poveste dde dragoste minunata, un stil unic. Desi in primele 20-30 de pagini s-ra putea sa-ti paara putin plictitisor(asta mi s-a intamplat mie) sa nu-l abandonezi, pentru ca putin mai incolo lectura acestruia devine captivanta. Crede-ma ca stiu ce spun, pentru ca sunt o pasionata de lecturasi am citit foarte multe carti si din literatura romana si din cea universala si mi-am format o oarecare viziune, ca sa ma exprim asa. Apropo, tu cati ani ai?

| SimonaaLuizaa explică (pentru Euletitia):

14.

| Siberiian a răspuns (pentru SimonaaLuizaa):

Lorelei de Ionel Teodoreanu, l-am citit recent, o poveste frumoasa de dragoste, insa cu un sfarsit tragic. Nu spun mai mult, iti recomand sa o citesti.