| KateMiddleton a întrebat:

Cassandra Clare cunoaste romana? Citesc acum a treia carte a seriei Instrumente mortale in rusa si un personaj vorbeste romana.Mai e si un dialog din doua replici scris in romana.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o cunoate si nu-i mare lucru daca a introdus ceva in limba romana, putea sa intrebe foarte bine un cunoscator sau un traducator.

| KateMiddleton explică (pentru Ioandelasal):

Ok,dar de ce a ales romana? Nu e o limba cunoscuta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KateMiddleton):

Si de unde vrei sa stiu eu ce-a gandit ea?

5 răspunsuri:
| ShadeAdda a răspuns:

Nu, Cassandra Clare nu cunosc limba romana. Autoarea putea pur si simplu sa se intereseze pentru niste traduceri in romana. Este vorba doar de o simpla conversatie dintre Sebastian si Jace in care amandoi demonstreaza faptul ca cunosc limba romana cat de cat laughing Nu ca autoarea o stie, ci doar cunoaste probabil cateva expresii si cuvinte. E special aleasa aceasta limba deoarece e una dintre cele mai grele si a vrut sa faca in asa fel incat sa uimeasca cititorii prin asa-zisele cunostinte ale celor doua personajewinking

| KateMiddleton explică (pentru ShadeAdda):

Am fost placut impresionata!

| ShadeAdda a răspuns (pentru KateMiddleton):

Ma bucur!