| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carti va propuneti sa cititi anul acesta? Pe ce carti "ati pus ochii"?
Si de ce genuri "aveti pofta"?

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cartile cumparate si incepute acum 8 luni, dar neterminate sau pe care simt nevoia sa le recitesc
1. Emotii distructive, Emotii vindecatoare - Daniel Goleman si Dalai Lama
2. Puterea magica a gandului - David J. Schwartz
3. Omul in cautarea sensului vietii - Viktor E. Frankl
4. Cum sa avem o minte armonioasa - Edward de Bono

Cartile pe care mi le-am facut cadou la sfarsit de an
1. Invata sa asculti! - Gary si Joy Lundberg
2. Puterea Vointei - Kelly Mcgonigal
3. Distruge-ti obiceiurile negative - Joe Dispenza
4. Pregatit pentru succes - Jeff Keller
5. Despre lucrurile care conteaza -Roger si Rebecca Merrill
6. Antifragil. Ce avem de castigat de pe urma dezordinii - Nassim Nicholas Taleb
7. Daca m-as asculta, m-as intelege - Jacques Salome
8. Lasa grijile, incepe sa traiesti - Dale Carnegie

Si unele pe care vreau sa le achizitionez:
1. Arta de a cultiva relatii durabile Gerard Apfeldorfer
2. Cele 5 rani care ne impiedica sa fim noi insine - Lise Bourbeau
3. Un pamant nou - Eckart Tolle
4. Intrebarile sunt de fapt raspunsuri - Allan Pease
5. Cum sa nu mori din dragoste - Waler Riso
6. Vorbeste-mi, am atatea sa-ti spun - Jacques Salome
7. Flux. Psihologia fericirii - Mihaly Csikszentmihalyi
8. Iubirea nu este de ajuns - Aaron T. Beck
9. Descopera-ti elementul - Ken Robinson
10. De ce el? De ce ea? - Helen Fisher
11. Arta de a fi egoist - Josef Kirschner
12. Antidotul - Oliver Burkeman
13. Partea intunecata a cautatorilor de lumina - Debbie Ford

Genul care sa ma faca sa ma observ ceva mai bine. Sa imi pun intrebari cat mai bune. Sa imi zdruncine setul de credinte din temelii. Sa smulg din radacini

Ramane de vazut cat de inspirat voi fi eu in alegerea si intelegerea lor. Pentru ca sunt multe si e greu de crezut ca voi reusi sa le citesc pe toate.

| AvalohAlyn explică (pentru Bacemi):

Multumesc mult pentru raspuns.
Pune pe lista si ceva legat de Robin Sharma(are carti bune)(Calugarul care si-a vandut Ferrariul.)si cele de Rhonda Byrne(cu legea atractiei, Secretul), sa nu uit si pe Coelho cu Alchimistul dar si pe Alan Cohen cu ''O portie zilnica de intelepciune''. Cartea lui Alan Cohen e practic superba...imi place mult, doar daca deschizi o pagina intr-o zi si citesti portia zilnica din ea te bucuri si parca ''te luminezi'' sau iti da ganduri de reflectie pentru mult timp.happy E buna buna cartea..Si Omraam Aivanhov, are carti bune, alea cu''Ganduri pentru fiecare zi''
Dar bineinteles ca te inteleg, nu are nimeni bani atat de multi incat sa ia toata libraria online

Vreau sa te intreb tu de unde le ei? Eu iau de pe libris cartile fiindca transportul e gratuit la orice comanda cu orice valoare si vin destul de repede.
Tu de unde ei cartile?
Succes si lectura placuta, pacat ca odata cu inceperea unui job timpul alocat pentru lectura scade destul de mult.sad fiindca munca oboseste si fura mult timp pretios.sad

| Bacemi a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu le-am luat de pe Elefant.

| Bacemi a răspuns (pentru Bacemi):

Asa este. De ce nu s-a inventat saptamana de lucru cu 4 zile? As fi citit considerabil mai mult.

| AvalohAlyn explică (pentru Bacemi):

Ar fi fost raiul pe Pamantlaughing
La unii patroni, lucrezi si in zi de sarbatoare ..deci sad

Ce parere ai despre recomandarile mele? Ai auzit de vreo carte /autor din ce am spus?

| Bacemi a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Am auzit de ele. O sa le citesc probabil in timp.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu mi-am făcut o listă dar am cumpărat două cărți pe care doresc să le citesc în următoarea săptămână și acelea sunt :
1. De neînvins - Laura Hillenbrand
2. Tratat de istorie a religiilor - Mircea Eliade
Dacă dorești să îmi propui anumite cărți, sunt deschis la orice.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Foarte buna e cartea aceasta lui Eliade.O lauda toti, e o opera foarte apreciata de invatatii in acest domeniu. Eliade a fost un foarte bun istoric al religiilor.Cel putin asta am invatat.

As putea sa iti recomand: O portie zilnica de intelepciune(de Alan Cohen), Inteligenta emotionala(de Daniel Goleman) si Calugarul care si-a vandut Ferrariul(Robin Sharma) precum si Descopera-ti destinul tot de R.S.happy
Sunt carti bune si interesante.Plus ca sunt folositoare, de dezvoltare personala/motivationala.
happy Succes si numai bine

| Porcusorul a răspuns:

Anul trecut a fost anul literaturii SF. Am citit in jur de 50 de carti din acel gen. Anul acesta urmeaza:
Herbert - Dune
Llosa - Tentatia imposibilului
Stendhal - Rosu si negru
Kafka - Procesul
Kant - Critica ratiunii pure
Machiavelli - Principele
Cicero - Filipice
Platon - Republica
...Si altele relativ comerciale. Nu ma atrag prea multi autori contemporani.

| AvalohAlyn explică (pentru Porcusorul):

Nici pe mine nu ma atrag clasicii.
Imi plac mult cartile asa zis comerciale...nu stiu de ce.happy

| Porcusorul a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nici chiar orice autor comercial. De exemplu, dupa mine Coelho este un impostor, pe cand Stephen King sau Philip K. Dick sunt/erau niste fabrici de creativitate.

| AvalohAlyn explică (pentru Porcusorul):

Paulo Coelho -Alchimistul mi se pare o carte foarte foarte buna si frumoasa.
De restul cartilor lui nu stiu.dar cartea Alchimistul e super.Paulo Coelho cred ca e valoros, in felul lui.Cel putin cu cartea asta Alchimistul a facut o treaba foarte foarte buna...
Oricum stii cum se zice, fiecare cu gusturile lui.happy
Mie imi place Coelho.