| Ciucasa a întrebat:

Ce părere aveți despre aceste versuri?

Dai perdeaua la o parte;
Privești în gol la Lună,
Tragi draperia și te pui în pat,
Nu-ti zice nimeni "Noapte buna!".

Și Îți dai seama cât de trist e
Când te gândești în amurg
Ca pentru tine banii Nu-s nimic
Dar tot Nu-ti ajung.

Râvnește-n continuare
La ceea ce crezi ca o sa-ti placa
Căci după ce ai ajuns acolo,
O sa te obligi sa te simți fericit.
Tu niciodată nu te-ai gândit
Ca de câte ori te-ai simțit singur
Erai lipsit - de bucuria mult dorită
Și de gândul ca visul Îți era împlinit.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Acest text se vrea a fi „un fel de poezie"?
Ferească Dumnezeu!

| ALGator a răspuns:

Hm, daca tot ai cerut parerea si te-ai inhamat la scris, continua!

Poezia mi se pare ca amesteca prea multe teme. Unele cam usurele si cam ilogice.
Versurile cam schioapata. Nu conteaza ca e vers alb, dar poate ar mai trebui sa faci curatenie, sa fie mai simplu si mai "drept".

"te pui în pat" e cam vulgar.
"luna" si nu "Luna" (nu e limba engleza, pe româneste nu se pun majuscule peste tot).

Strofa asta mi s-a parut interesanta:

Și Îți dai seama cât de trist e
Când te gândești în amurg
Ca pentru tine banii Nu-s nimic
Dar tot Nu-ti ajung.

Dar renunta la rind liber intre versuri si majuscule (Nu-ti) in mijlocul versului. Le faci ilizibile si mai derutante.

Succes!

| escapegoatxd a răspuns:

Inainte sa-mi raspunzi nu uita ca ai zis sa-mi zic parerea.
Pai, parerea mea e ca sunt un ***, nu te descuraja, asta e parerea mea doar.
Nu-mi plac deloc versurile "suferinta" adica cele care mereu sufera de singuratate si iubire etc, poti sa fii fericit, trebuie' doar sa-ti faci singur drumul.