| dragos38 a întrebat:

Ce parere aveti de scriitorul Pavel Corut

36 răspunsuri:
| Ben00 a răspuns:

Pe religie?

| Dandanache a răspuns:

Foarte proasta. Scriitor de senzational pentru publicul semicultivat.

| dragos38 explică (pentru Ben00):

Da

| dragos38 explică (pentru Dandanache):

Totusi ca sa scrii S.F. iti trebuie putina imaginatie, si nu cred ca este la indemana oricui ca sa-i inteleaga cartiile, desi in cartiile sale el da indicati si oameniilor care se ocupa cu agricultura.trebuie sa motivezi de ce crezi tu ca cartiile sale se adreseaza unui public semicultivat?

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru dragos38):

Multe dintre cartile lui trateaza istoria nu din perspectiva S.F. (pentru ca n-as avea nicio problema daca ar fi declarat un autor de S.F), ci din perspectiva deconspiratiei. E un autor care alege subiecte de interes si le trateaza dintr-o pozitie contrara, nesustinuta de surse. Faptul ca e citit de un public semicultivat vine din faptul ca s-a vandut foarte bine in anii 90, si il gaseai in bibliotecile mai oricarui cetatean. Nu e un scriitor care s-a adresat publicului educat, cititor constant de studii elaborate, cu caracter stiintific. De altfel, mediul academic l-a respins dintotdeauna pe Pavel Corut.

| dragos38 explică (pentru u2irish):

De unde ai ajuns la concluzia ca este anticrestin, este liber cugetator, dar anticrestin nu prea, are, ce are cu popii din ziua de azi

| dragos38 explică (pentru dragos38):

Care nu platesc taxe ca si noi, si isi ridica catedrale pe banii nostri

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 explică (pentru Dandanache):

In prima parte din cartiile sale sunt produsul fanteziilor lui deci S.F. partea a 2 despre evenimente care sau desfasurat in timpul revolutiei si alte evenimente de pe glob trebuie sa tinem cont ca el a lucrat ofiter de informatii deci stie mai multe ca noi.acuma ca le ma si infloreste sau nu, asta vom vedea in viitor. El a zis ca A.I.Cuza a fost mason si a secularizat averile manastiresti nu am auzit sa-l contrazica sursele istorice

| dragos38 explică (pentru u2irish):

El a declarat ca la inceput prin ani 90 scria poezii ortodoxe, de ce oare sa departat de B.O.R?

| dragos38 explică (pentru u2irish):

Nu a prea fost libertate, sa tinem cont de Inchizitie

| Dandanache a răspuns (pentru dragos38):

Secularizarea averilor manastiresti e fapt istoric, nu a zis nimic nou. Nu am zis ca studiile sale istorice sunt fanteziste in totalitate. Faptul ca a fost ofiter de informatii e un sprijin doar atata timp cat te pronunti asupra evenimentelor recente. Cand vorbesti de Dacia, ca sa dau doar un exemplu, trebuie totusi sa ai formatie de istoric si arheolog.

| ioana1988 a răspuns:

Un pseudointelectual care incearca sa faca bani pe seama credulilor care ii cumpara cartile.

| dragos38 explică (pentru Dandanache):

Da,dar cand vb despre dacia probabil s-a inspirat tot din surse istorice, si in general se inspira din lucrile oameniilor de stinta sau izvoare istorice de aceea zic eu ca are vanzare pt.ca ofera informatii de ultima ora.

| Essencest11 a răspuns:

Esti inger rebel? si euwinking :*
Domnul Pavel Corut este un om extraordinar, in privinta Divinitati, am aceleasi conceptii ca ale dansului.

| dragos38 explică (pentru ioana1988):

Daca era un pseudointelectual nu se mai apuca el de scris, pt.ca nu s-ar fi priceput

| ioana1988 a răspuns (pentru dragos38):

Exista carti de sute de ori mai interesante pe care nu am timp sa le citesc, de ce as citi gunoiul lui Corut?

| Dandanache a răspuns (pentru dragos38):

Nu sunt informatii de ultima ora, e imaginatia lui de ultima ora, si faptul ca se inspira nu e suficient. Lucrez in domeniul cultural si stiu ce importanta este formatia academica in elaborarea de scriere istorica. In lipsa ei, orice ageamiu se poate declara istoric.

| dragos38 explică (pentru Essencest11):

Suntem prea mici, casa vb despre divinitate, oricum biblia nu reprezinta inspiratia divina,

| Essencest11 a răspuns (pentru dragos38):

Asa e, nu trebuie sa confundam Divinitatea cu legendele acelor mistici salbatici.

| dragos38 explică (pentru Dandanache):

El nu sa declarat istoric, si oricum prin cartiile sale de exemplu ''pe culmile succesului intr-adevar nu se adreseaza oamenilor culti ci ofera solutii, pentru. cei care vor sa persevereze oameni de rand

| dragos38 explică (pentru Dandanache):

Cat despre academia de romana a cam fost criticata de Carstea Cheorghe care a scos T.E.F.S.PENTRU studentii de la sport

| dragos38 explică (pentru Essencest11):

Scuze ca te intreb stiu ca nu e frumos cati ani ai?

| Essencest11 a răspuns (pentru dragos38):

Nu conteaza asta, conteaza doar ca am varsta adecvata pentru a citi ''Ingeri Rebeli'' de Pavel Corut.

| dragos38 explică (pentru ioana1988):

Oare cand spune despre B.O.R. ca ne fura banii are dreptate sau nu?

| dragos38 explică (pentru Essencest11):

Ok.

| Dandanache a răspuns (pentru dragos38):

Are vreo relevanta in discutia noastra despre Pavel Corut ca Academia a fost criticata de Carstea Gheorghe?

| dragos38 explică (pentru Dandanache):

Nu

| dragos38 explică (pentru Dandanache):

Oricum nu este un ageamiu, el prin cartiile sale ofera informatii nu 100 la suta corecte mai si greseste dar dar acele informatii nu sunt din capul lui ci se inspira de la oameni de stiinta, doctori, psihologi, e.t.c. chiar el a zis '' cei de la Academia Romana sau /uninunea scriitorilor din Romania poate gresesc, nu-l recunosc ca scriitor