| anonim_4396 a întrebat:

Cu ani in urma, multi, am ascultat la radio, la acea emisiune ce nu stiu daca mai exista - "Antena partidelor parlamentare", o poezie recitata de cineva de la PRM. Suna cam asa:

Vino Doamne pe pamant
Sa vezi Stalin ce-a facut
Toti tiganii sunt primari
CFR-istii-s capitani

Dar nu imi mai amintesc decat aceasta strofa. Va rog, are cineva idee cum se numeste poezia sau de cine este scrisa? Si, daca da, l-as ruga sa o transcrie pe toata in raspuns, daca se poate. Am gasit ceva asemanator cautand pe internet, dar este altceva... adica nu cred ca era ceea ce caut eu.

PS: Sper ca nu este nicio problema cu termenul "tigan". SRR nu a aplicat nicio cenzura unei emisiuni transmise in reluare, deci nu veti sari acum pe mine.

1 răspuns:
| Woodenpints91 a răspuns:

E urât să spui ţigani. De obicei după cuvântul ţigan, trebuie să mai urmeze minim 3 însuşiri, sau un gând sadic care implică benzină, flăcări şi o şatră.