| JiTerra a întrebat:

Daca spun: "umbra noptii" e metafora? daca nu, imi puteti da exemple de metafore cu cuvantul noapte?
PS: NU E TEMA! Profesoarea ne-a sugerat sa pregatim din timp cateva figuri de stil pentru compunerile descriptive. Si cum nu prea ma pricep la metafore. speram ca ma jutati voi.

Răspuns Câştigător
| BluishAngel a răspuns:

Nu, din pacate nu este metafora.Iti voi sugera eu cateva.Metafore : "focul noptii","izvorul noptii"(cred ca stii de unde vine),"noapte de argint(sau de aur)","lumina noptii". Altceva nu mai imi vine happy Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor.

2 răspunsuri:
| Crasspy_Dogy_2000 a răspuns:

Qwerty