| mODIN a întrebat:

M-am concentrat mult prea mult pe carti care sa-mi schimbe viata sau care sa ma ajute sa-mi modific caracterul si personalitatea intr-un anume fel. Simt ca as avea nevoie de ceva ce sa ma ajute sa ma cunosc pe mine insumi, asa cum sunt, mai bine. Recomandari?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu vrei să ți se "schimbe viața" o carte sau două sau câte vrei tu?

nevăr-evăr! Incepe și tu cu a fi uman, cu a spune "bună-ziua" sau "mulțumesc" când e cazul. Așa cum era aici:

https://www.tpu.ro/......important/

Știi ce zic?

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Goethe: Daca m-as cunoaste, as lua-o la fuga.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Concluzie: ce bine e să fii ignorant

(nu tu ci acela ce n-o ia la fugă pentru că nu se cunoaște pe sine)

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Introspecția

| Rody80 a răspuns:

Calea vindecării, Florentina Fantanaru in dialog cu Dumitru Constantin Dulcan recomand.Nu îți vine să o lași din mana, te fascinează