| PlayFreestyleFun a întrebat:

De unde pot sa stiu ca un verb este tranzitiv sau intranzitiv. Cum se idrntifica verbele tranzitive si cum se identifica verbele intranzitive

Răspuns Câştigător
| IsJustAnIllusion a răspuns:

Salut!
Verbele tranzitive sunt acele verbe care au un complement direct.Complementul direct raspunde la intrebarile "pe cine?" si "ce?"
Si verbele intranzitive sunt: a auzi, a gasi, a manca, a ruga a prelungi etc.
Sa-ti dau un exemplu: Deci pentru verbul "a auzi"
Eu am auzit o pasare. "Ce" am auzit? o pasare.Deci verbul a auzi din aceasta propozitie este tranzitiv.
Mama a gasit telefonul. "Ce" a gasit? telefonul.Deci verbul a gasi din aceasta propozitie este tranzitiv.
Sper ca ai inteles cu verbul tranzitiv.
Verbele intranzitive nu pot avea un complement direct.Acele verbe sunt de miscare: a merge, a pleca, a veni etc. Si sa-ti arat un exemplu.
Baiatul merge acasa. Aici nu mai aveam niciun complement direct. Poti pune intrebarea "ce" merge? Nu, pentru ca nu suna bine.Deci verbul "merge" din aceasta propozitie este intranzitiv.
Sper ca ai inteles.