| Arthiom a întrebat:

Imi poate spune cineva cu ce opera a debutat Mihail Sadoveanu? Stiu ca prima lucrare si-a publicat-o in revista "Dracu" (in Bucuresti), dar nu stiu care este numele.

Răspuns Câştigător
| Cat22101999 a răspuns:

A debutat în revista bucureşteană satirică Dracu în 1897 cu schiţa Domnişoara M din Fălticeni.

1 răspuns:
| alexwtzascumpica a răspuns:

Debutează în revista bucureșteană Dracu în 1897, [17][20] cu schița Domnișoara M din Fălticeni, pe care îl semnează cu pseudonimul Mihai din Pașcani.