| anonim_4396 a întrebat:

In literatură, ce este focalizarea şi de câte tipuri este?

Răspuns Câştigător
| SimonaSimona01 a răspuns:

Focalizarea reprezinta perspectiva din care evenimentele unei naratiuni sunt aduse la cunostinta cititorului de catre autor. Ea implica si concentrarea evenimentelor prin revenire, insistenta etc.

Tipuri de focalizare:

1. Focalizarea externa:

- înregistreaza evenimentele asemenea camerei de luat vederi

- aduce în fata cititorului fapte brute, fara sa le însoteasca de judecati si comentarii

- nu are acces la gândurile, trairile personajului

2. Focalizarea interna:

- urmareste gândurile personajului si patrunde în constiinta acestuia

- da cititorului impresia ca percepe si judeca fiintele si lucrurile

- recurge la verbe de perceptie (a vedea, a auzi, a simti, a dori, a crede)

3. Focalizarea zero:

- descrie realitatea din perspectiva naratorului omniscient (care vede si stie tot)

- ofera o viziune globala

| GeamantanParăsit a răspuns (pentru SimonaSimona01):

A dori și a crede nu țin de Percepție. A vedea, a auzi, a gusta, a mirosi țin.

1 răspuns: