| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fanii Lord of the rings, cum e treaba cu cartile? cred ca m-as apuca si eu de ele, dar nu le stiu ordinea cronologica pe langa Hobbit si Stapanul inelelor am mai vazut ca autorul mai are si Copii lui Hurin, si Silmarillion

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Hobbitul a fost primul scris, si primul publicat.

Apoi a urmat Stapanul Inelelor.

Acestea două au fost publicate de însuşi marele Tolkien în timpul vieţii sale.
(Aventurile lui Tom Bombadil şi Drumul merge înainte, au fost, de asemenea publicate în timpul vieţii lui, dar nu sunt traduse în română)

După moartea sa, fiu-so, Chrisopher, a unit schiţele tatălui său şi a publicat Sirmarillion. Acţiunea de aici se petrece cu mult înainte de Hobbitul şi Stăpânul Inelelor, şi nu are aproape nici o legătură cu personajele din care.

Îţi explică despre formarea pământului de mijloc, şi războaiele purtate între seminţii înainte ca Bilbo să găsească inelul, despre Ilsidur şi Anarion (primii regi ai Gondorului şi a regatelor de Nord), despre Morgoth (predecesorul lui Sauron) şi războiul lui cu elfii, despre formarea Inelelor şi ascensiunea lui Sauron la putere.

Apoi, Copii lui Hurrin a fost publicată tot după moatea lui Tolkien. Asta e o lucrare complexă, pe care autorul nu ştia dacă să o publice, din motive economice, şi din cauza războiului.
Acţiunea se întâmplă înainte de Hobbitul, dar n-are legătură cu personajele, şi, cumva în timpul acţiunii lui Silmarillion, care se întinde pe mulţi ani).

Şi nu-s numa astea patru. Mai există încă 12 volume reunite sub numele "The History of Middle Earth" care, iarăşi, n-au fost traduse din God knows ce motive. Cred că numele vorbeşte de la sine.

Şi mai ai "Poveşti neterminate", tot despre Pământul de Mijloc, da'...you know.îs neterminte şi.da.

Şi mai există "Bilbo's last song" care cred că-i numa un poem.

PE SCURT: Dacă vrei să ştii doar ce se întâmplă în era lui Frodo, citeşte doar Hobbitul şi Stăpânul Inelelor.
Dacă vrei să înţelegi baladele lor, istoria, legendele, crearea seminţiilor, şi a vrajbei dintr ele (ex: elfii şi piticii), atunci citeşte tot ce ţi-am spus mai sus.

Dacă mai ai întrebări legate de Tolkien, întreabă-mă pe mine.