| Jennipher a întrebat:

La ce pagină se află citatul "Daca pământul pe care mergi, pe care-l calci fara sã te gândesti la el - durere
încorporatã in pasi ca cerul in ochi - ai simti deodata ca sufera din pricina ta, flindca pasii tãi sunt grei,, din cartea la medeleni

2 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

Puteti contacta pe dl gabicoo, care e profesor si va poate indruma.

| Anaarecarti a răspuns:

Depinde ce editie din La Medeleni ai tu, deoarece paginile difera de la o editie la alta. Citatul il gasesti in volumul INTRE VÎNTURI, prima parte, capitolul 1: SFÎRŞITUL UNUI AN ŞCOLAR.

Sper sa-ti fie de folos.

Citatul intreg este:

Dacă pămîntul pe care mergi, pe care-l calci, fără să te gîndeşti la el ― duritate încorporată în paşi ca cerul în ochi ― ai simţi deodată că sufere din pricina ta, fiindcă paşii tăi sînt grei,
dacă ai simţi înlăuntrul lui ca o durere fără de expresie aparentă, fiindcă îl calci ― ce-ai face: ai merge înainte, sau te-ai opri?