| ubhgyfytddtfhfgdf a întrebat:

M-am saturat de colegii mei de la liceu din cauza lor i-au note mici. Niciunde prof. Nu poate sa facă nimic. Aproape toți colegii mei se înjură de mama Mama tata chiar și pe mine nu mai suport vreau sa mă transfer La liceul teoretic. Dar nu cred ca pot ca am media puțin mai mica decât acelui ultimului candidat. Mă rog în fiecare zi la Dumnezeu ca sa mă transfer acolo indecent de media pe care o am. Deci se poate?

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ma mir ca te deranjeaza, in liceu si noi ne injuram intre noi dar in gluma, nu se supara nimeni.

| untu a răspuns (pentru William):

Wiliam,cu injuarturile nu e de glumit! Cine se injura, nu uita ca sintem in postul Craciunului, se fac mai rau decat dracul! Cine injura, se duce numele lui Dumnezeu in desert! Si asta este un pacat mare si foarte grav, deoarece incalca porunca a-3-a din Decalogul!

| William a răspuns (pentru untu):

rolling on the floor Merci ca m-ai facut sa rad.

| umbra09 a răspuns (pentru untu):

Buna, nu te supara ca intreb, dar ai mai mult de 10 ani?

| untu a răspuns (pentru William):

Fii atent aici si sa-i spui asta la colegii tai si au sa taca din gura!
Ce se intampla cu cei ce injura de lucruri sfinte si de tot felul de prostii? Raspuns:-Prin injuraturi se duce numele Lui Dumnezeu in desert si se incalca porunca a-3-a din,, Cele 10 porunci".la acest pacat il indeamna diavolii pe om cu multa insistenta si ii strecoara in obisnuinta, pentru ca Dumnezeu sa fie hulit de catre om.Prin acest pacat, omul devine mai rau decat diavolul. Diavolul nu injura pe Dumnezeu, pe cand omul o face. Diavolul aduce necazul pe care ilface pe om sa injure.In loc ca omul sa injure pe cel care-i aduce necazul, adica pe diavol, il injura pe Dumnezeu.Chinul celor care injura de Sfanta Cruce, este de a duce in spate Crucea grea a Mantuitorului Hristos si sa urce cu ea pe Dealul Golgotei de atatea ori de cate a injurat.Pe toti hulitorii, diavolul ii va chinui spanzurandu-i de limba, si vor sta pe jumatate in foc.Acest pacat este frecvent si intra in obisnuinta.Atunci cand omul este obisnuit cu pacatul, devine a doua natura a sa.Nu mai sesizeaza ca este pacat, ca este urat, nu se mai pazeste de nimeni.Injura de fata cu toata lumea si chiar unii fac o grozavie din aceasta.Cei ce injura pe Dumnezeu si pe lucrurile sfinte,nu mai au iertare,potrivit cuvintelor Mantuitorului nostru Iisus Hristos:,,Orice pacat si orice hula se va ierta oamenilor, dar hula impotriva Duhului Sfant nu se va ierta, nici in veacul aceasta, nici in cel va sa fie"(Matei 12, verseturile 31 si 32). Este valabil si pentru cei ce citesc si cei care dau raspunsuri!

| untu a răspuns (pentru umbra09):

Da,dar am datoria de a educa crestineste pe cei mici, pe cei tineri, pe cei nestiutori, ca sa va fie si voua bine si sa va feresc de necazuri!

| untu a răspuns (pentru William):

Nu e de ras de cele sfinte! Eu am patit mai demult cand aveam 10 ani si am injurat de Dumnezeu,si deodata am auzit un tunet puternic si o bubuitura in fata mea si eram sa fie trasnit, deci era inaintea furtunii si ploaia nu a inceput inca! de atunci am ramas marcat pe suflet si inca tremura sufletul meucand imi atuc aminte si de atunci nu mai injur de cele sfinte! cand patesc ceva sau dau de necaz, in loc de injuratura, ii spun asa,, Iarta-ma pe mine pacatosul cel umil Doamne!" Iti spun sincer si serios!

| ubhgyfytddtfhfgdf explică (pentru untu):

A da ca veni vorba de religie colegul de clasa nici nu știa nici sa zică tatăl nostru.

| William a răspuns (pentru untu):

Vezi ca ai scris " sa-i spui asta la colegii tai" laughing cred ca trebuia sa scrii "sa le spui colegilor tai". Si nu iti mai impartasi pataniile din copilarie ca te faci de ras.

| untu a răspuns (pentru William):

Nu e de ras! Vorbesc serios! In clasa mea de la scoala generala,cand cineva injura,stii ce au spus colegii? Dumnezeu nu iarta pe hulitori de cele sfinte si nu le mai ajuta sa reuseasca in viata! Si au avut dreptate,am auzit ca colegul care injura, a ramas repetent, e somer, e singur acum, fara familie si fara parinti si acum cutreiera strazile cersind ca un golan! Asta e blestemul lui Dumnezeu!

| William a răspuns (pentru untu):

Ba daca nu inveti sa scrii te spazur de limba.

| dia456 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu driginta sau dirigintele tau, daca se continua vorbeste cu directorul.Si la mine mi s-a intamplat in clasa a cincea

| Florin_Zdupx_1998 a răspuns:

Eu am, sa zic aceas problema, dar mai grav, am facut o cerere de transfer mi sa acceptat cererea de catre liceu, acma trebuie sa imi accepte si insepctoratu ( Ceva mai complicat ), transferul, singura solutie. i know what u fell