| Constantin_Radu_1994 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu gramatica. Nu stiu la ce intrebari raspunde predicativa. Daca se poate sa lasati un site cu mai multe subordonate si intrebarile lor, etc dau funda. Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| alexxis0712 a răspuns:

Predicativa inlocuieste un Nume Predicativ.Mai pe intelesul tau hai sa dam un exemplu...

Baiatul devine "doctor". Devine e vb copulativ deci se inlocuieste cu "="
baiatul=doctor.doctor e nume predicativ.
acum sa il transformam in propozitie predicativa.
ex:Baiatul devine "omul care face injectii"...Deci "... " este propozitia predicativa am facut expansiunea din Nume Predicativ in propozitie predicativa.