| AlexBoyGogoasa a întrebat:

Putieti sa imi sugerati niste romane bune scrise de Dostoievski, va rog?

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

Oameni sărmani (1846)
Nopți albe (1848)
Omul dedublat (1846)
Netoșka Nezvanova (1849)
Satul Stepancikovo și locuitorii săi (1859)
Umiliți și obidiți (1861)
Amintiri din casa morților (1862)
Însemnări din subterană (1864)
Crimă și pedeapsă (1866)
Jucătorul (1867)
Idiotul (1868)
Demonii (1872)
Adolescentul (1875)
Frații Karamazov (1880)

acest link
http://www.pereplet.ru/dostoevsky/proiz.html

baga-l in googl traducere
sunt toate romanele scrise de el

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Toate romanele lui Dostoievski sînt bune sau foarte bune.
Pentru a le citi, însă, trebuie să ai o anumită vîrstă, să știi puțină istorie, pentru a înțelege cadrul social al vremii personajelor sale. Chiar și așa, romanele nu sînt prea ușor de citit. Conțin în ele multă filosofie de viață, psihologie, și o modalitate mai puțin obișnuită în scrierile noastre, datorată și omului ( personajelor sale) mult prea complex în simplitatea sa, cu trăiri interioare puțin anapoda, poate.
Sînt niște scrieri destul de dificile, cumva, și nu e exclus să nu-ți placă.

| dbcovrigeldb a răspuns:

''Razboi si pace'',''Crima si pedeapsa'',''Idiotul''.

| corolav a răspuns (pentru dbcovrigeldb):

„Război și pace " e al lui Lev Nikolaevici Tolstoi iar nu al lui Dostoievski.

| Nimixpecial a răspuns:

Iti recomand Fratii Karamazov.

| tedi90 a răspuns:

Baga-te si tu in seama, esti foarte interesant.

| AlexBoyGogoasa explică (pentru tedi90):

Copile esti un mare nesimtit pui raspuns doar ca sa te bagi in seama cum ai spus

| tedi90 a răspuns (pentru AlexBoyGogoasa):

Ii raspundeam unui bou care ti-a spus "As putea (sa-ti recomande) dar nu am chef", nu sunt nestimtit. Probabil ca i-a fost sters commentul.

| Madellina a răspuns:

Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov, Adolescentul.

| mihaelastoica a răspuns:

Fara doar si poate, citeste "Adolescentul".eu am terminat-o de curand si e o carte foarte buna...si faptul ca perspectiva narativa este subiectiva te ajuta sa intelegi mai bine evenimentele.De asemenea, daca iti plac carti cu fraze filozofice subintelese, citeste "Amintiri din casa mortilor"... e "cea mai carte" in ce priveste asta, in opinia mea.

| Eda267 a răspuns:

Eu sunt in clasa 7 si am citit doar ccateva cartii ale marelui scriitor rus,dar o sa le citesc pe toate
exe :fratii karamazov,idiotul adolescentul, oameni sarmani, umiliti si obiditi, crima si pedeapsa, amintiri din casa mortilor.in legatura cu aceasta pers care ti-a dat primul raspuns razboi si pace este de tolstoi