| AnneღU a întrebat:

S-ar castiga ceva bani daca scrii poezii?big grin Nu stiu, iti poti face un job din asta?!

13 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Tine mai mult de sansa. Poti scoate un volum de poezii. Daca are succes poti scoate bani buni pe el, daca nu s-ar putea sa iesi in minus. Insa o slujba platita, sa scrii poezii, nu exista.

| Alcyon a răspuns:

Nu se prea castiga. Trebuie sa investesti bani in asta (ca sa-ti publici volumul) si nu se stie daca vor fi persoane interesate sa-ti citeasca poeziile.

| Alyra a răspuns:

Dacă scrii poezii frumoase, da.

| Aberdeen a răspuns:

E clar ca in Romania nu poti trai doar din asta.Iti mai trebuie un serviciu de baza.
De pilda majoritatea poetilor-cei din timpurile lui Mihai Eminescu, cat si cei contemporani-putem spune ca mai aveau un serviciu de "rezerva" putem spune.

Ideal este sa fii asigurat din timp cu o alta calificare pentru un anumit serviciu, iar compozitia artistica dupa sansa pe care o ai(succesul cartilor, etc)

NUMAI BINE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania de azi nu, dar daca ai suflet de poet asta nu are prea mare importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania? NU. Am doua cunostinte care au publicat cateva volume de poezii si nu castiga mare lucru. Sa nu mai spun ca mai intai trebuie sa investesti, ca nu publici pe gratis laughing apoi, daca ai noroc, poate-poate... dar in principiu, nu.

| bogdan72 a răspuns:

Un job nu cred ca-ti poti face nici scriind romane. Din toata marea de scriitori romani, vei intalnit doar doi-trei care sa iti spuna ca ar putea trai din scris. Iar de poezie fug editurile, ca dracul de tamaie. Nu se cumpara, in consecinta nu se publica. E o tendinta mondiala. Fata de tari ca Franta, noi inca stam bine; inca mai gasesti poeti contemporani in librarii; dar sunt putini si aproape anonimi.
Revenind la intrebarea ta, nici nu iti recomand sa privesti scrisul ca pe o sursa de bani. Iti altereaza potentialul.

| loverboy111 a răspuns:

Da. Eu in a doua am facut o poezie scurta dar frumoasa. Imi placea de una si am scris o poezie dar nu sti nimeni de ea. Eu in a 5ea rupeam cu cantece si poezii. Eu si inca un coleg faceam la cantece(doar versuri ca poezii nu putau fii deoarece era plin derostii) numai i. Pauze faceam rapuri. De mi leas mai amintii. Poezia din a doua o mai tin minte. Daca vrei sa tio zic da-mi mesaj ca imi e rusine sa o pun asa sa o vada toti. E prea siriopoasa pentru gustul meu.

| SamsungGalaxyS3 a răspuns:

Daca vinzi carti da :* funda?

| Mihai239 a răspuns:

Pai poeziile sunt mai apreciate daca scriitorul este mort, parerea mea

| ionuttemeri a răspuns:

Da sigur ca da sar castiga bani frumosi

| LauraSpunePeFata a răspuns:

Nu prea se castiga...

| BeeStBooYy a răspuns:

Da,sar castiga ceva banii
am o colega de scoala si a scris o carte cu poezi si a dato cu 10 lei pe carte si faci ceva banii
si chiar e tanara are 13ani
funda pls?