| DjKeeBaB a întrebat:

Sal TPU.

Please help! Am avut azi teza la romana si era o propozitie :
Ei se facura mici. sau ceva de genul acesta si cerea sa scriem se facura ce fel de predicat este, adica ori verbal ori nominal iar eu am scris verbal dar nu sunt siguri, voi ce ziceti?

Si mai am una.
In versul : Leul s-a-mbracat odata.
Este ritm trohaic nu?

FUNDA!

8 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Eu, personal, cred ca este predicat nominal, deoarece nu arata existenta, ci mai degraba starea numelui predicativ "mici".

iar ritmul acelei fabule este intr-adevar trohaic.

este posibil sa ma insel, desi sunt destul de sigura ca predicatul de acolo primeste valoare nominala. oricum, dupa ce va aduce teza imi spui si mie happy

sper ca te-am ajutat.

| DanielaGroza a răspuns:

Predicat verbal si da este trohaic.

| FallenAngel68 a răspuns:

Da, este predicat verbal. Predicate nominale sunt doar verbele a fi ( diferit de a se afla, a exista), a deveni ( cu sinonimele sale: a iesi, a ajunge, a se face ), a parea, a insemna ( sinonim pentru semnifica ) si a ramane.
Eu zic ca e trohaic. Bafta! :*

| DjKeeBaB explică (pentru FallenAngel68):

Pai da dar acia este se facura si nu este tot acela cu a se face?

| FallenAngel68 a răspuns (pentru DjKeeBaB):

Aici e o locutiune verbala. Locutiunile sunt predicate verbale. happy

| deyamiki a răspuns:

Predicat verbal si da este trohaic

| heyitsmaokai a răspuns:

Predicat verbal, trohaic.

| raduionutmarian a răspuns:

Predicat nominal