| Myyy3 a întrebat:

Sall.Sunt in clasa a X-a si caut o carte sa o citesc pentru a o prezenta la scoala.Nu trebuie sa fie din programa scoala.Ce imi recomandati sa citesc? Prefer ceva aventura.Lasati mesaj cu numele cartii si cateva cuvinte despre intamplarile de acolo. funditaa!

Răspuns Câştigător
| GoldandSilver a răspuns:

1Vrajitorul din oz de Lyman Frank Baum.Foarte frumoasa cartea despre Doroty si cainele ei Toto.
2.O calatorie spre centrul pamantului de J.Verne foarte interesanta.
3.Copii capitanului Grant de J.Verne niste oameni au gasit o scrisoare in sticla si incearca sa afle misterul. Funda?

5 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Citeste "Elevul dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes...o caret foarte buna, cu o poveste de dragoste minunata intre doi adolescenti, Grig Dima si Lotte, dar si multe intamplari din viata de elv de atunci, atat de asemnanatoare in sentimente, idei, asiuni si aspiratii cu cea a elevilor de astazi. Iti va placea cu siguranta! E super! Lectura placuta!

| MyToXicRoMaNcE a răspuns:

Fata:Rosu de Rubin
Baiat:generala-cei mai naspa ani din viata mea

| ViktoriaGherman a răspuns:

Rosu si negru
Pazitorii timpului(nu e prea mare, dar mi s-a parut interesanta) de Poul Anderson
Zece negri mititei de Agatha Chritie
Memoriile unei gheise (Insa nu cred ca e pentru scoala)de Atur Golden mai sunt dar nu le tin minte...

| KiduuBwaa a răspuns:

Aventurile Lui Tom Sawyer sau Aventurile Lui HackleBerry Finn

| Bianca666 a răspuns:

Rosu si negru de Stendhal.mie mi-a placut aceasta carte, desi a fost putin cam lunga am citit-o intr-un timp destul de scurt.Acțiunea relatează încercările unui tânăr de a-și depăși condiția socială de țăran ptrintr-o combinație de talent, muncă, decepție și ipocrizie, doar pentru a se găsi trădat de propria pasiune.

Daca vrei carti mai scurte poti citi: India.Nopti la Serampore.Secretul doctorului Honingberger, Dominsoara Chiristina, Maitreyi, Nunta in cer.