| James99 a întrebat:

Am 16 ani si sunt la filologie profil uman.As vrea sa dau la Academia de politie sau la medicina, dar nu stiu ce sa aleg.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi! Sunt in clasa a X-a si ma gandesc sa incep meditatiile in clasa a XI-a sau e prea devreme? Multumesc pentru ajutor!

2 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Salut,

Sfatul meu ar fi sa te informezi foarte bine despre ce vei invata la aceste facultati (si care sunt specializarile fiecareia). De exemplu, la Medicina va trebui sa faci disectii pe cadavre in primii ani, iar daca urmezi Academia de Politie va trebui sa stai angajat la ei cel putin 10 ani. Sunt multe detalii de luat in considerare. Poti afla mai multe si de pe site-uri de specialitate cum ar fi acesta http://cadeti-academiadepolitie.ro/blog-cum-aleg-beneficiarul/

| MeForeverAlone a răspuns:

Bună James. În primul rând, să știi că întotdeauna e bine să începi meditațiile devreme, pentru că te vor ajuta mult.
Acum, sfaturi pentru ce o să dai mai departe.
Sfatul meu: gândește-te bine la ce îți place. Gândește-te la viitorul tău. Te vezi polițist sau detectiv, ori te vezi doctor sau medic? Îți place să alergi, să faci sport, să trăiești mereu în suspans și să dezvălui mistere, sau îți place să trăiești liniștit, să ajuți oamenii bolnavi și să ai o viață frumoasă?
La prima variată va fi mult de muncă, pentru că nu se ține seama numai de sport, ci și de comportament, reguli și note.
La a doua variantă e foarte ușor, doar că e mult de învățat. Ca și doctor câștigi bine, ai o meserie ușoară și ai și timp pentru tine.
Acum alegerea depinde de tine.
Baftă!