| cristina107 a întrebat:

Salut,care sunt cele mai importante romane din literatura rusa?

8 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Cristina, sunt mai multe. Eu as aminti aici:
- F.M. Dostoievski: Crima si pedeapsa, Fratii Karamazov, Demonii, Idiotul, Adolescentul, Amintiri din casa mortilor etc;
- Lev Tolstoi: Razboi si pace, Anna Karenina etc;
- A.P. Cehov: Drama la vanatoare;
- I. Turgheniev: Un cuib de nobili etc.;
- Maxim Gorki: Mama;
- alti scriitori importanti: Mihail Bulgakov, Ostrovski, Alexander Soljenitin etc.

| RainboyDash a răspuns:

Romanele lui Tolstoi si Dostoievski sunt cele mai renumite si importanta

| Kryss13 a răspuns:

Cauta pe nethappy

| cristina107 explică (pentru Kryss13):

Am intrebat doar pentru ca vroiam parerea unor oameni care au citit si pot intocmi un clasament.Stiu cind trebuie sa caut pe net, nu am nevoie de indicatii.

| Kryss13 a răspuns (pentru cristina107):

Ok... atunci nu lua in considerare raspunsul meu.happy. si. am stiut ca nu trebuie sa iti dau indicatii. este un raspuns indiferentbig grin. daca ma intelegi este bine daca nu.iar este binehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Elenuca3567 a răspuns:

Plus Maestrul si Margareta- Mihail Bulgakov (un roman care chiar merita, e filosofic, psihologic, atinge chiar si latura intunecata magie neagra, vrajitorie... fantasy...)happy

| fetitacreionas a răspuns:

Anna Karenina si Morti cu totii, sunte cele mai cunoscute; cele mai interesante. Ti le recomand.