| Hayakugin_Marian_1999 a întrebat:

am o intrebare stie cineva din ce volum al romanului fratii jderi face parte aceasta secventa?
Simion Jder se indragosteste de jupanita Marusca,fica unui negutator pe care jidnicierul Niculaiesi Albu, o rapeste si o duce la polonezi. Jderi merg in Polonia si o regasesc pe Marusca pedepsindu-i pe vinovati.
In final Simion Jder se casatoreste cu jupanita Marusca. Este descris in roman ceremonialul nuntii lui Stefan cel Mare, care se casatoreste din interese politice cu Maria de Mangop. Personajul cel mai interesant este Ionut

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Evenimentele amintite fac parte din volumul al doilea al trilogiei, Izvorul Alb.