| andreitudose09 a întrebat:

Am şi eu o nelămurire.

Sunt elev de clasa a VI-a şi pentru vacanţa de iarnă la limba română printre altele am primit să citesc un roman şi să îl povestesc. Am ales să citesc romanul "Marile speranţe" de Charles Dickens care în biblioteca mea (cărtile de la Adevărul) este împărţit în două volume. Din câte înţeleg acţiunea între cele două volume se continuă (nu ca de exemplu în "Cireşarii", unde fiecare volum are acţiunea proprie), şi vreau să vă întreb dacă pot citi doar primul volum şi să-l povestesc pentru temă, sau dacă este obligatoriu să le citesc pe amândouă? [În cazul variantei a doua, se presupune că finalul acţiunii este la finalul celui de-al doilea volum].

P.S.: În caz că vă întrebaţi, nu se pune problema să nu pot termina de citit şi povestit ambele volume. Chiar dacă trebuie să le citesc pe ambele, voi avea destul timp la dispoziţie

Cel mai concret şi motivat răspuns are fundiţă! happy

Răspuns Câştigător
| Mihaela23_2814 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa citesti ambele carti, ca sa ai o continuare a povestii, nu sa o lasi in coada de peste, cum se spune. Eu asa am facut mereu, fiindca profesorul tau te va intreba si continuarea (cartea putea sa fie mai mare ca numar de pagini, astfel incat sa fie ambele volume in unul singur), iar tu nu vei stii ce sa spui si nu o sa aprecieze ca l-ai citit pe primul. In concluzie, sfatul meste este sa le citesti pe amandoua, mai ales ca iti poti exprima o opinie mai ampla despre subiectul operei. Succes!

15 răspunsuri:
| Juleuuss a răspuns:

Și eu sunt clasa a VI-a. Citește-le pe amândouă, pentru că formează un roman întreg. Baftă!

| elenutza27 a răspuns:

Avand in vedere faptul ca actiunea se continua, in opinia mea, trebuie sa citesti ambele volume.

| Flynn2001 a răspuns:

Pe noi ne lasa sa povestim doar o parte dintr-un roman. Voua va spus sa il povestiti pe tot?

| andreitudose09 explică (pentru Flynn2001):

Nu a precizat, dar având în vedere retrospectiva amintită în celelalte comentarii, cred că ne va spune că trebuia citit tot.

| Ralluxd a răspuns:

Parerea mea este ca mai bine il citesti pe tot, mai ales daca ai avut un roman la alegere, citeste ceva care sa iti placa, sa te faca sa vrei sa citesti in continuuare si sa iti doresti sa nu lasi cartea din mana.

| radupopa a răspuns:

Trebuie sa citesti ambele volume, apoi le povestesti, mai ales ca ai avut unul la alegere si nu poti fi sigur. Daca l-ai spune numai pe primul ai putea gresi si ai lua 2.Iti sugerez sa povestesti ambele volume deoarece iti dezvolti si cultura generala. Daca nu alege alt roman.Noroc! Primesc funda?happy

| psihopatik a răspuns:

Cele 2 volume formeaza o singura cartea, actiunea din primul volum se continua in cel de-al doilea si imi pare logic sa le citesti pe ambele volume ca sa poti face povestirea cartii nu volumului 1. Spor la citit.

| andreitudose09 explică (pentru psihopatik):

Aha, mulţumesc de răspuns.

| elenutza27 a răspuns (pentru andreitudose09):

Pentru nimic

| AncaRRR a răspuns:

Eu zic sa le citesti pe amandoua, asa profesoara/profesorul va fi cel mai multumit, daca il citesti doar pe primul cu siguranta ca va spune "dar de ce nu l-ai citit si pe al doilea?!" (cel putin asa face profesoara mea). Funda?

| Gabriella_Ana_1990 a răspuns:

Trebuie sa le citesti pe amandoua pentru ca prima te lasa in suspans deci practic trebuie sa le povestesti pe amandoua happy

| MadduSnk a răspuns:

Cel mai bine, ar fi sa le citesti pe amandoua, pentru a avea o imagine mult mai ampla asupra intamplarilor din romanul respectiv. Astfel, si rezultatele pentru tema complexa vor fi mult mai satisfacatoare big grin, iar daca ai timp si vointa, de ce nu? Bafta :*.

| Deeniisaa a răspuns:

Daca spui ca actiunea se continua in cel de-al doilea roman ar fi bine sa le citesti pe amandoua.
Dar daca tot zici ca ai cartile de la adevaru eu iti recomand din toata inima sa citesti Jane Eyre.Nu e foarte complicat si te va ajuta mult in clasa a 8a atat la romana cat si la engleza.
Mult succes.:*

| andreitudose09 explică:

Oricum, trebuie să recunosc că această carte este chiar frumoasă, m-a captivat; v-o recomand şi vouă şi vă mulţumesc pentru răspunsuri. În curând voi alege răspunsul câştigător!