| Desh a întrebat:

Salut TPU! Ce carte a autorului Mo Yan credeți că e cea mai bună?

Răspuns Câştigător
| gabby78 a răspuns:

Cred că cea mai bună carte a autorului Mo Yan este "Sorgul roșu". Această carte este o capodoperă a literaturii chineze contemporane. Ea spune povestea unei familii din China rurală în timpul Războiului Civil Chinez și al Revoluției Culturale. Cartea este plină de imagini puternice și de personaje memorabile. Ea explorează teme precum violența, dragostea, pierderea și identitatea.

| Desh explică (pentru gabby78):

De-acord.Eu o citesc acum și pot spune că e chiar cea mai bună.Nu prea am citit multe din cărțile sale.În afară de asta am citit doar: Obosit de viață, obosit de moarte și Un lup atârna în cais cu capul în jos.

| Desh explică (pentru gabby78):

Și nu suntem singurii de părerea asta.Cartea a fost așa populară încât un an mai târziu s-a făcut un film bazat pe carte