| Mrboy7765 a întrebat:

Salutare,ce cărți de citit mi-ați putea recomanda,țin să vă spun că de abia m-am apucat de citit,aparent îmi place,până acum am citit jurnalul unui Adam,suge o Ramona și încă vreo două,așa dar nu as putea spune ce genuri îmi plac că încă nu le-am incercat,aștept recomandarile, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cartea mea preferata ramane "Frankenstein" a lui Mary Shelley, ceea ce mai tarziu a devenit un cult in intrega lume!

Ce ne-ai spus mai sus sunt niste carti prea slabe pentru niste cititori avansati, 2 titluri scrise de niste semi-docti care au citit 10 carti in toata viata lor.

Recomand sa mergi pe clasici dar nu cred ca iti vor placea daca nivelul tau de preferinte este cel al scriitorilor de stand up!

Cioran, Eliade ca si romani, imi plac mult, apoi cam tot ce a scris Rebreanu, cat si Patul lui Procust a lui Camil Petrescu!
Romanele lui Kafka-atentie acesta este greu de inteles.

Ceva mai apropiat pe stilul adolescentilor, dar din literatura clasica ar fi Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wilde!

Nu aduc in discutie acum pentru un incepator "Strainul" lui Camus considerat cea mai buna scriere a lumii!

Alte romane/nuvele de luat in considerare :

Batranul si marea – Ernest Hemingway

Idiotul – F.M. Dostoievski

Ferma animalelor – George Orwell

Femeia la 30 de ani – Honore de Balzac

Pe culmile disperarii – Emil Cioran

Mizerabilii - Victor Hugo

La paradisul femeilor – Emile Zola

Alchimistul – Paulo Coelho

Adam si Eva – Liviu Rebreanu

Zbor deasupra unui cuib de cuci – Ken Kesey

Sa ucizi o pasare cantatoare – Harper Lee

Un veac de singuratate – Gabriel Garcia Marquez

Un caz foarte straniu: doctorul Jekyll si domnul Hyde – Robert Louis Stevenson

Fructele maniei – John Steinbeck

Aventurile lui Huckleberry Finn – Mark Twain

Doamna Bovary – Gustave Flaubert

Razboiul lumilor – H.G. Wells

Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Mandrie si prejudecata – Jane Austen

In cautarea timpului pierdut – Marcel Proust

Anna Karenina – Lev Tolstoi

Crima din Orient Express – Agatha Christie

Ciuma – Albert Camus

Majoritatea celor de mai sus (lista poate continua cu sute de titluri) au dus la crearea de adevarate teorii filosofice cat si inspiratie pentru filmele si serialele de mai tarziu, inclusiv multe productii moderne Netflix au culmea scenarii bazate pe scrieri clasice.
Deci doar citind si intelegand clasicul vei aprecia si intelege viitorul!

Daca stai si te gandesti romanul Frankenstein a inventat conceput de mai tarziu care se numeste zombie! Si asta este doar un exemplu
"Lolita" lui Nabokov a dar nastere unui fenomen care a ajuns pana in japonia, a influentat pana si animeurile japoneze!

| Mrboy7765 explică (pentru Simpatic):

Ok,apreciez faptul că ți-ai folosit timpul pentru a mă ajuta, abia astep sa citesc ce mi-ai recomandat, o zii buna sa ai!

| Simpatic a răspuns (pentru Mrboy7765):

Cu placere!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea nu-s cărți adevărate. Citește romanele polițiste ale lui Edgar Wallace, cărți de dezvoltare personală și Biblia.

| LisaJulie a răspuns:

Cronicile vampirilor de Anne Rice, Academia Vampirilor și Legături de sange, Vampirii din Morganville, Vampirii sudului, Captiv în labirint toată seria, Al 5-lea val toată trilogia, Percy Jackson și olimpienii, Eroii Olimpului, Procesele lui Apollo, Cronicile familiei Kane, Magnus Chase și zeii din Asgard toate de Rick Riordan, Instrumente Mortale, Infernal Devices, Dark artifices, de Cassandra Clare.