| alexandrq5765 a întrebat:

știe cineva carti care sa ma ajute sa imi scad din frica de moarte? Ma terifiaza gandul mortii si ma gândesc ca sunt carti care sa ma ajute sa ma mai impac putin cu asta, pentru ca intr-o zi o sa se intample oricum

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Cartea tibetana a vietii si a mortii" de Sogyal Rinpoche.

Dar nu iti face griji, cand o sa fii batran nu o sa iti mai fie frica.

| johnnny123 a răspuns:

"Nu ma tem de moarte. Am fost mort miliarde de ani inainte sa ma nasc, iar asta nu mi-a provocat nici cel mai mic inconvenient"
- Mark Twain

| CostinAlamariu a răspuns:

Biblia

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista carti decat daca vrei sa imbratisezi o anumita viziune asupra mortii, iar asta nu o sa se intample daca nu imbratisezi si credinta/aspectele culturale.

Realitatea e ca moartea face parte din viata noastra, toti oamenii ajung acolo mai devreme sau mai tarziu dar modul in care reactionam este rezultatul travaliului nostru intern, tot ce am rumegat noi de-a lungul timpului o sa se regaseasca in modul in care abordam acest aspect.

Eu zic ca n-ai nevoie de carti, ai nevoie de cineva cu care sa discuti subiectul incat sa te ajute sa gasesti un raspuns propriu mai repede. Varianta cea mai eficienta ar fi un terapeut, dar din lipsa de bani merge si un preot chiar daca nu esti credincioasa.

| Werrich a răspuns:

Iti recomand carti budiste, hinduse si jainiste, acolo se vorbeste despre reincarnare, despre nemurirea sufletului.

| Werrich a răspuns:

Irvin D. Yalom: " Privind soarele in fata"

O carte profund personală, izvorâtă din confruntarea autorului cu ideea morţii, Privind soarele în faţă ne priveşte pe fiecare dintre noi, punându-ne înaintea acestui subiect tabu, dar de neocolit: propria moarte.
Odată confruntaţi cu ideea propriei morţi, scrie Irvin Yalom, suntem inspiraţi să ne rearanjăm priorităţile, să comunicăm mai profund cu cei pe care îi iubim, să ne bucurăm intens de frumuseţea vieţii şi suntem dispuşi să riscăm mai mult pentru a ne simţi împliniţi.

https://carturesti.ro/carte/privind-soarele-in-fata-94427

| uanna29 a răspuns:

Tuturor ne este frica, este un lucru normal...gandul ca n ai mai putea fi si ca poate nu ti ai indeplinit nici macar jumatate din visuri este ceva ce ne macina pe toti mai mult sau mai putin.
faptul ca tu stai si te gandesti la asta e aiurea, nu trebuie sa stai sa si sa te gandesti la moarte, sunt atatea lucruri frumoase in viata pe care le poti face, bucura te ca esti sanatos/sanatoasa, ocupa ti timpul cu activitati ca sa nu te mai poti gandi la asta...citind niste carti unde subiectul e asta, nu cred ca te va face sa te simti mai ok.
traieste ti viata atat cat o ai, nu ti-o irosi gandindu te la un lucru ca asta 0happy