| HermioneLove a întrebat:

Asculți muzică veche - nu e bine, nu ești în trend cu moda, ce ai, ești bunică-mea?!
Asculți muzică populară - oh, ce țăran.
Asculți muzică românească - de ce nu-i asculți pe cei ce cântă în engleză? Sunt mai faimoși și pe ăștia din România nu-i știe nimeni.
Asculți rock - nu-i ok, ești satanist.
Asculți metal - Ți-am zis oare că ești satanist mai devreme? Ei bine acum e clar că-l ai pe satana în tine.
Asculți reggae - ce dracu mă, te crezi jamaican?!
Asculți manele - ești un incult ratat.
Asculți orice muzică - se găsește cineva să comenteze, nu contează ce gen e.

Oamenilor, învățați să vă țineți părerile pentru voi. Fiecare ascultă ce-l reprezintă, dacă tu ești manelist, nu înseamnă că așa trebuie să fiu și eu, sau. dacă eu sunt rocker, nu înseamnă că trebuie să-i fac creastă lu bunicamea doar ca să fie ca mine. Dacă mă cred din Jamaica și ascult reggae e fix problema mea, nu înseamnă că trebuie să te bagi tu.
E ok să asculți muzica care îți place, atâta timp cât nu-i ofensezi pe ceilalți. Cum am mai zis, țineți-vă părerile PENTRU VOI.
De acord?

10 răspunsuri:
| UnleashedPsycho a răspuns:

Aha, încearcă să le spui asta idioţilor care nu ştiu altceva decât să mănânce căcat despre cum nu ştiu care e un jeg pentru că ascultă nu ştiu ce sau nu crede-n dumnezeu' mă-si.
Degeaba încerci să fii politicos, să porţi o discuţie civilizată, să le explici stafilococilor că mănâncă căcat şi nimic mai mult. Când vine unu' cu "sh k3 t bagy uh yn dyskutzy3 k n0h thm yntrb" mi-e şi silă să vorbesc frumos.

| Jameson a răspuns:

Aveam si eu de gand sa formulez ceva de genu, ai dreptate in ziua de astazi asa este, toti isi dau cu parerea.

| KristalPop a răspuns:

În mare parte, da. De acord. Dar la rock ai cam încurcat borcanele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta sa-i spui vecinului meu de sus, dupa fiecare meci cu Steaua baga manele la maxim. Apropo: de rap nu ai spus nimic, cum de ai omis asta?

| fadnox a răspuns:

Yep, daca imi permiti as mai adauga ca nu asculti muzica sa-i multumesti pe altii, ci doar pe tine
nu-s singura care o sa tot repete ca nu esti satanist daca asculti rock, dat fiind ca exista rock, metal crestin, pana si punk crestin, individul care sustine savanta afirmatie siigur n-a auzit de Pink Floyd, The Doors, Led Zeppelin, Pearl Jam etc asa ca latra la luna sa n-adoarma
si, sincer, chiar nu stiam ca daca asculti reggae est jamaican...(!?)
a, daca asculti muzica veche nu esti demodat, nu esti nici snob, esti amator de muzica foarte buna
una peste alta, taci si asculta ce vrei!

| Decrepit a răspuns:

Nu uita de rap.Asculti rap, cel mai probabil esti o loaza care n-are ce face cu timpul, 24/7 fumeaza cu baietii "dupe blocuri" si poarta sepcute gen OBEY.Si sa nu uitam, porcule, vorbesti urat!

De acord doar pe o parte.In online oamenii nu-s ca in realitate si nu exista anumite semnalmente directe care sa-ti indice prostia lor, sau ignoranta lor, sau lipsa totala de preferinta pentru calitate, pe cand muzica ascultata poate confirma sau infirma existenta elementelor astora.Prostia trebuie pedepsita, iar prin anumite genuri si trupe, prostia, fara exceptie, se extinde periculos de mult pentru toata lumea.Normal ca fiecare asculta ce reprezinta si ce-l duce chestia aia care-o poarta pe umeri,insa, daca ai avea o aversiune acerba pentru prostie si epatarea cu prostia, i-ai intelege pe cei ce injura non-stop muzica mainstream, desi in general, pot fi si metalheazi penibili multi pe acolo.

| Zεflεmitoarεa a răspuns:

Total greşit.
Gusturile sunt ale tale. Tu ţi le alegi, nu-ţi sunt impuse. Iar, în consecinţă, gusturile sunt extrem de discutabile, fiind alegeri proprii.
Mi se pare normal să zic că un gen e de căcat, dacă chiar mi se pare de căcat. Am dreptul la liberă opinie.

| HermioneLove explică (pentru Zεflεmitoarεa):

Normal,ai dreptul să spui părerea ta că nu-ți place dar nu mi se pare ok, să-l jignești(cu prost, incult, idiot)pe cel care ascultă muzica respectivă. Gândește-te că nu toți putem fi la fel. Avem gusturi diferite, alegeri diferite.Nu poți judeca un om doar după gusturile pe care le are în muzică.Am o prietenă care ascultă manele(mdaa. știu IACK!)Dar chiar dacă pur și simplu urăsc acest gen de muzică o respect ca persoană! Este o fată minunată cu caracter.Și asta este cel mai important lucru. happy

| Zεflεmitoarεa a răspuns (pentru HermioneLove):

Nu am zis că judec oamenii după ce muzică ascultă. Doar că, alegerile te cam definesc ca persoană. Şi îmi dau seama cum eşti cam după ce asculţi.
Personal, eu nu am întâlnit persoane ok ascultătoare de manele.

| ViktoriaGherman a răspuns:

De acord! fiecare om isi arata unicitatea prin ceva, fiecare avem un gen de muzica preferata, am multi prieteni care asculta rap german, rock japonez sau rus si nu sunt oameni paranormali big grin