| anonim_4396 a întrebat:

Bunã,TPU!
Am o intrebare care nu este legata de animale de data aceastq big grin
Imi place foarte mult sa cant la chitara,am avut o chitara dar am vandut-o pentru ca am crezut ca nu am pasiune pentru muzica,acum mi s-a facut dor sa cant la chitara, sa simt muzica happy
Cine imi poate recomanda o chitara cu tot cu amplificator si accesorii pana in 300 ron?
Stiu ca sunt putini,insa doar atat am strans momentat si nu mai am rabdare pana sa mai strang happy
Daca aveti un link de pe olx,la jumate,ocazii sau un link de pe un site,astept comentariu.
Vreau si chitara simpla, dar cu accesorii.
Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| LupuCenusiu a răspuns:

Singura care am gasit-o :
http://olx.ro/......5iGG6.html
Nu exista mai ieftina...
Pentru amplificator mai faci rost de bani...
Asta este cel mai ieftin :
http://olx.ro/......5txQS.html
Daca vrei la set, asta e cel mai ieftin:
http://olx.ro/......4XPtO.html
Sper ca te-am ajutat... Succes in muzica!

6 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Cu 300 de ron poti sa-ti iei un bat, sa legi o ata de el si sa ti imaginezi ca faci arpegii si chestii.
Mai strange bani, macar 500-600 pentru chitara si 300-400 pentru amp, nu ti recomand sa dai bani pe o chitara de 300, cel mai probabil o sa fie necantabila si ai sa dai si bani aiurea, cand ai mai fi putut sa mai astepti si sa mai strangi ceva

| Wøodenpints a răspuns:

O să capeți o frumoasă bucată de lemn pe care o poți folosi pe post de vâslă pentru barcă dacă-l asculți pe idiotul ăla de LupuCenușiu.
Ia-ți Harley Benton dacă vrei să ai ce pune pe foc.
Cu 300 îți iei ceva oarecum decent doar la mâna a doua, dar cel mai probabil o să fie o mare țeapă. Dacă vei totuși, poți verifica rubrica de vânzări de pe forumul RGC. Acolo mai sunt și oameni de încredere.
Cu 300 de lei chiar nu ai ce să-ți iei. Mă refer la electrică. Asta dacă nu vrei să-i arunci pe o mizerie care nu sună bine și care-ți omoară pasiunea înainte să înceapă.
Mai strânge cel puțin încă pe atât și atunci o să ai mai multe variante. Cea mai ok cred că ar fi asta:
http://www.guitarshop.ro/......_p743.html
cu un amplificator de genul (nu, nu-ți trebuie mai mare la început. nu vrei să audă vecinii cât de prost cânți):
http://www.mcmusic.ro/......or-chitara
e mic, portabil și-și face treaba. Am și eu unul acasă și-l mulțumit de el.

Dar până o să strângi bani pentru astea, mai bine te-ai orienta spre o acustică. Găsești ceva ok la un preț mai apropiat de cât ai tu. Și trecerea spre electrică o să fie mai ușoară decât dacă invers.
Uite ceva interesant:
http://www.guitarshop.ro/chitara-acustica-epiphone-dr-100_p860.html
Am și una dinasta acasă și sună foarte bine pentru prețul ăsta.

| LupuCenusiu a răspuns (pentru Wøodenpints):

Eu i-am dat linkurile de la ceva care isi permite, nu am spus ca e cea mai buna chitara. El a spus ca vrea una ieftina, nu una foarte buna. Nu e neaparat sa ai o chitara scumpa, de exemplu Gibson Les Paul ca sa poti canta pe ea, poti canta si pe un Ibanez sau Harley Benton...Si eu atunci cand mi-am cumparat prima data chitara electrica am cantat pe un Harley Benton.
P.S - Amplificatorul ala e de chitara bass

| Wøodenpints a răspuns (pentru LupuCenusiu):

Știu că ce i-am recomandat eu depășește bugetul, dar din proprie experiență îți spun că dacă vrei să ai ceva decent de care să fii mulțumit, nu e bine să mergi pe ce găsești mai ieftin.
Am avut două HB, și am fost dezamăgit de ambele. Mai ales că la vremea la care le-am luat eu costau cât costă acum modelele entry-level de la Epiphone.
Amplificatorul e pentru chitară, am unul acasă și-l folosesc pentru chitară. Categoria este chitară/bass, nu chitară bass, dacă după asta te-ai luat.

| NoFeelings a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru recomandari, am gasit un anunt pe olx, daca ne intelegrm la pret voi podta linkul sa ma ajutati sa vad daca e buna! happy

| NoFeelings a răspuns:

Hello!
Mi-am luat chitara, Squier Fender, 100 euro, fara accesorii.
Ce parere aveti?